14. prosince 2010 9:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pojišťovny společně spustí softwarový detektor podvodů s auty

Úřednice - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úřednice - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Pojišťovny se spojí při potírání přibývajících pojistných podvodů. V dubnu spustí softwarový detektor podvodů, který bude analyzovat údaje o pojistných událostech za celý trh. Když najde podezřele podobné případy u více pojišťoven, automaticky na to zúčastněné instituce upozorní.

Informovaly o tom Hospodářské noviny (HN). Program má pomoci odhalit skupiny podvodníků s auty.

Čtěte více:

Podle HN pojišťovacích podvodů přibývá a pojišťovny na nich tratí až jedenáct miliard korun ročně. Přitom 60 až 70 procent podvodů se uskutečňuje v oblasti autopojištění. Software, jehož vývoj bude stát několik milionů korun, by měl zabránit tomu, aby jeden člověk dostal stejnou škodu zaplacenou vícekrát od různých pojišťoven.

Počet podvodů roste

Letošní předběžná čísla svědčí o prudkém nárůstu podvodů, například pojišťovna Generali očekává až dvojnásobek oproti loňsku. Pojistný podvod je trestným činem, za který hrozí odnětí svobody až na deset let.

Kromě "duplicity" osob se bude sledovat například opakovaný výskyt škody u téhož vozidla nebo na stejném místě. "Automatizovaná výměna dat by měla pomoci rozkrýt gangy, které použijí jedno vozidlo v několika nehodách, aby tak získaly od několika pojišťoven co nejvíce peněz," uvádí list.

Pojišťovny dnes data o pojistných událostech a škodách systémově nesdílejí a vzájemně si je poskytují pouze na požádání. Podle odhadů tak vyplatí podvodníkům každoročně až jedenáct miliard korun, z toho až šest miliard na podvody v oblasti autopojištění. Přitom odhalit se dnes podaří pouze necelých sedm procent z nich.

Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?