23. března 2009 16:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pojišťovny tíží sníh

Lidé odstraňují sníh všemi možnými prostředky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé odstraňují sníh všemi možnými prostředky | foto: ČTK

PRAHA Klienti nahlásili pojišťovnám letos několikanásobně více škod způsobených tíhou sněhu a ledu než ve stejném období v předchozích dvou letech. Přesto sníh a mráz v tomto roce způsobil proti extrémní zimě v roce 2006 jen zlomek škod.

Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími domácími pojišťovnami. Nejvíce škod jim klienti hlásí z Liberecka a severní Moravy.

Na šestnáctinásobek loňského roku se od ledna do 20. března vyšplhal objem škod, který letos způsobila tíha sněhu a ledu klientům Kooperativy.

Pojišťovna v této souvislosti klientům vyplatí přes 32 milionů korun proti dvěma milionům v roce 2008. "Škod je letos v meziročním srovnání výrazně více, o čtvrtinu rovněž vzrostla průměrná škoda na jednu pojistnou událost," uvedl náměstek ředitele likvidace škod z pojištění majetku a odpovědnosti Kooperativy Zeno Krása.

Letošní rok přinesl Kooperativě zatím 1362 "sněhových" škod, což je zhruba třináctkrát více než ve srovnatelném období loni. Za typické pojistné události označil Krása poničené střechy, na kterých v několika extrémních případech vznikla škoda až půl milionu korun.

Více než polovinu škod přitom Kooperativa registruje v Moravskoslezském a Libereckém kraji. "Čeká nás další sněžení i chladné dny, takže předpokládáme, že počet škod ještě určitě o několik stovek naroste," doplnil.

České pojišťovně lidé už letos kvůli škodám, které jim způsobila tíha sněhu, oznámili 4620 případů za zhruba 70 milionů korun. Mobilní technici ČP byli v terénu i tento víkend, protože nejvíce pojistných událostí v poslední době hlásí majitelé rekreačních objektů, kteří své nemovitosti navštěvují pouze během volných dnů. Zatím nejvíce pojistných událostí, přes 35.000, evidovala ČP kvůli tíze sněhu v roce 2006, řekl mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

V žebříčku zajišťovny Münich Re deseti nejhorších světových přírodních katastrof roku 2006 podle objemu vyplacených pojistných událostí obsadilo Česko společně s Rakouskem a Německem sedmé místo.

Do první desítky je vynesly následky extrémní zimy. Tuhá a dlouhá zima, podle odborníků nejsilnější za posledních 30 let, přinesla tehdy tuzemským pojišťovnám asi 60.000 pojistných událostí způsobených tíhou sněhu. Jejich celkovou hodnotu domácí pojišťovny odhadly na více než tři miliardy Kč.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz