16. dubna 2011 17:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pokerový byznys na kolenou. USA uzavřely tři největší weby

Poker - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poker - ilustrační foto | foto: Shutterstock

NEW YORK Majitelé tří velkých společností, které na internetu provozují karetní hru poker, byli v USA obvinění z ilegálních praktik a bankovních podvodů v řádech miliard dolarů. Jedenáct osob, mezi nimiž jsou majitelé společnosti Full Tilt Poker, Absolute Poker a PokerStars, bylo v New Yorku obžalováno z porušování amerických zákonů zakazujících hazardní hry na internetu.

Prokuratura podle agentury Reuters rovněž proti obviněným vznesla žalobu kvůli praní špinavých peněz a vymáhá pokutu ve výši tři miliardy dolarů (50 miliard korun). Obviněné společnosti, kterým soud také zabavil webové adresy v doméně ".com", mají podle soudních dokumentů sídlo mimo území USA.

Obvinění udržovali ve 14 zemích 75 bankovních účtů a miliardové výnosy z hazardních her do nich podle obžaloby poukazovali přes třetí společnosti.

Tažení proti internetovému hazardu
Dva z obviněných byli zadrženi v pátek v Las Vegas, jeden se má k soudu ohlásit sám a osm ostatních se zdržuje mimo USA. Devětatřicetiletý Raymond Bitar z firmy Full Tilt Poker a čtyřiašedesátiletý Isai Scheinberg ze společnosti PockerStars jsou obžalováni z nezákonného provozování internetových her v USA, obdobnému obvinění čelí i jednatřicetiletí Brent Beckley a Scott Tom, majitelé firmy Absolute Poker.

Zatykače jsou součástí razie amerických justičních orgánů proti internetovému hazardu, který je v USA nezákonný od roku 2006. Mimo zákon byl postaven přesto, že řada zákonodárců se pokoušela internetové hry legalizovat v naději, že státní pokladna na daních získá miliardy dolarů.

V Česku stránky fungují
Americké webové stránky tří postižených společností jsou nedostupné a místo nich se zobrazuje prohlášení amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) o zákazu hazardních her online.

České stránky zablokovány nejsou.

Podle agentury AP společnost PokerStars vydala prohlášení, v němž svým klientům v USA oznamuje zastavení finančních operací a sděluje, že pro hráče mimo Spojené státy zůstala služba dostupná. Obdobné prohlášení vydala i firma Full Tilt Poker.

ČTK