14. března 2012 9:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Pokles by nebyl překvapením

Akciové trhy v západní Evropě neudržely růst a hlavní indexy pokračují v poklesu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Akciové trhy v západní Evropě neudržely růst a hlavní indexy pokračují v poklesu. | foto: Reuters

Minulý týden přinesl řadu zajímavých událostí, které ovlivňovaly sentiment investorů. Opět se řešilo Řecko, tentokrát procentuální podíl soukromých investorů, kteří se dobrovolně přihlásí do výměny dluhopisů za nově vydané; reflektující odpis hodnoty původních dluhopisů.

Navíc se zveřejňovala řada makrodat, která v úvodu týdne měla spíše mírně zhoršený charakter, v jeho závěru však přispěla k celkovému růstovému vývoji. Akciové trhy ale zažily od začátku letošního roku nejvýraznější pokles v rámci trvajícího růstového trendu. Pokles přišel právě v první polovině týdne, kdy investoři znejistěli pod vlivem snížení odhadu růstu čínské ekonomiky a především blížícího se vypršení lhůty pro dohodu se soukromými držiteli řeckého dluhu. Například americký index S&P 500 oslabil v úterý o 1,5 procenta, což byl nejvýraznější mezidenní pokles od 20. prosince roku (ačkoli například v listopadu nebyly výjimkou denní ztráty přes 3 procenta. Tento pokles byl sice ve druhé polovině týdne vymazán sérií tří růstových dnů v řadě, ale náznak možného opakování prodejů na trzích zůstal přítomen.

Soukromí investoři řeckého dluhu nakonec v převážné míře souhlasili s konverzí stávajících dluhopisů na nové, na zbytek investorů bude uplatněna klauzule o společném postupu, což ve skutečnosti znamená technický bankrot a aktivaci pojistek proti defaultu (selhání) dlužníka. Přestože tento postup představoval pro finanční trhy v minulosti výrazný „strašák“, aktuálně byl spíš vítanou úlevou, díky definitivnosti postupu. Řecko si tak uvolnilo cestu pro další finanční pomoc z Evropy a případně i od MMF.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Najdete na Lidovky.cz