27. května 2010 17:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pokračující sebevraždy ve Foxconnu už začaly zajímat i Apple a HP

Manažer chce spáchat sebevraždu (ilustrční foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Manažer chce spáchat sebevraždu (ilustrční foto) | foto: Shutterstock

TCHAJ-PEJ Předním americkým technologickým firmám Apple, Hewlett-Packard a dalším už patrně došla trpělivost a chtějí znát okolnosti sebevražd u svého hlavního dodavatele dílů, tchajwanské společnosti Hon Hai Precision Industry. Napsal to dnes ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ).

Případů sebevražd zaměstnanců zmíněného koncernu, který vyrábí například přehrávače iPod a mobilní telefony iPhone, je už několik. Poslední případ se stal tuto středu, kdy se skokem z balkonu ubytovny v čínském Šen-čenu zabil 23letý dělník. Letos už se v tomto podniku pokusilo o sebevraždu 14 lidí, z toho 11 úspěšně.

Čtěte více:

WSJ poznamenává, že vzhledem k počtu zaměstnanců koncernu Hon Hai není dosavadní počet sebevražd až tak výjimečný. Na každých 100.000 obyvatel prý v Číně připadá 14 sebevražd ročně. Komplex Lung-chua, v němž jsou výrobní haly továren Hon Hai, dává práci asi 400.000 lidí. Zarážející je ale to, v jak rychlém sledu se zde sebevraždy objevily, píše WSJ.

Technologická společnost Hon Hai je obrovským komplexem, který se skládá z mnoha továren více značek. Součástí je i společnost Foxconn, která je největším smluvním výrobcem mobilních telefonů na světě. Firma působí i v České republice.

Příslib amerických firem okolnosti sebevražd objasnit by mohl vnést větší jasno do toho, jak funguje komplex, jehož strukturu lze podle WSJ považovat za dost tajnůstkářskou.

ČTK, Lidovky.cz

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.