Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rychlý mobilní internet: operátoři mají postavenou jen třetinu vysílačů

Mobilní telefon (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefon (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Operátory čeká při pokrývání Česka rychlým mobilním internetem ještě hodně práce a investic. Veřejně se sice chlubí, že nové sítě LTE dosahují už na více než devadesát procent obyvatel, nových vysílačů je ale zatím jen třetina počtu potřebného k pokrytí opravdu celého území.

Nejdále je zatím T-Mobile, který má 349 LTE stanic na městských frekvencích a 1 215 určených převážně pro venkov. Společně s ním sdílí stavbu a provoz sítě O2, které dosahuje o něco nižších čísel - přibližně 260 vysílačů v pásmu 1 800 MHz a 750 na frekvencích 800 MHz.

Pro srovnání: klasická mobilní telefonní síť dosahující prakticky na celé Česko dosahuje čtyř až pěti tisíc stanic podle operátora.

VÍCE K TÉMATU:

Velká část vysílašů je navíc spuštěna v největších městech v Praze a v Brně, které si každý pokrývá sám. A to i na frekvencích, které jsou výhodné především pro šíření signálu na velkém území.

Venkovských stanic je podle neoficiálních databází shraňujících údaje o LTE v Česku, které mají LN exkluzivně k dispozici, u T-Mobilu jen necelá třetina. V případě O2 pak polovina. Z toho 250 stanic je sdílených oběma operátory právě na venkově, jehož pokrývání je nejdražší a nejméně výnosné.

Vodafone sází na venkov

Oproti tomu Vodafone zvolil odlišnou strategii a zaměřil se právě na venkov a menší města. Sází ale na odlišnou a levnější technologii LTE na starých frekvencích a spustil tak již téměř dva tisíce vysílačů, z toho naprostou většinu mimo Prahu a Brno.

Tento „trik“ má ale několik nevýhod. Rychlost mobilního připojení je několikanásobně nižší než u plnohodnotného LTE a nemusí ho zvládnout zdaleka všechny telefony. Červený operátor ale své zákazníky na nic z toho výslovně neupozorňuje.

Vodafone nicméně drží prvenství i v samostatném pokrývání venkva na nových frekvencích, už spustil přes pět set vysílačů, hlavně v západních Čechách.

Operátoři mají povinnost pokrýt do pěti let celou zemi právě na nových frekvencích, které získali za miliardyv předloňské aukci. V opačné případě by jim je mohl Český telekomunikační úřad dokonce odebrat.

Do povinného pokrztí si ale mohou operátoři započítat stávající datové 3G sítě. Právě jejich špatné bylo nicméně léta překážkou pro větší využívání internetového připojení v mobilních zařízeních.

Více o rychlém mobilním internetu čtěte ve čtvrtečních Lidových novinách.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!