Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rychlý mobilní internet: operátoři mají postavenou jen třetinu vysílačů

Mobilní telefon (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefon (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Operátory čeká při pokrývání Česka rychlým mobilním internetem ještě hodně práce a investic. Veřejně se sice chlubí, že nové sítě LTE dosahují už na více než devadesát procent obyvatel, nových vysílačů je ale zatím jen třetina počtu potřebného k pokrytí opravdu celého území.

Nejdále je zatím T-Mobile, který má 349 LTE stanic na městských frekvencích a 1 215 určených převážně pro venkov. Společně s ním sdílí stavbu a provoz sítě O2, které dosahuje o něco nižších čísel - přibližně 260 vysílačů v pásmu 1 800 MHz a 750 na frekvencích 800 MHz.

Pro srovnání: klasická mobilní telefonní síť dosahující prakticky na celé Česko dosahuje čtyř až pěti tisíc stanic podle operátora.

VÍCE K TÉMATU:

Velká část vysílašů je navíc spuštěna v největších městech v Praze a v Brně, které si každý pokrývá sám. A to i na frekvencích, které jsou výhodné především pro šíření signálu na velkém území.

Venkovských stanic je podle neoficiálních databází shraňujících údaje o LTE v Česku, které mají LN exkluzivně k dispozici, u T-Mobilu jen necelá třetina. V případě O2 pak polovina. Z toho 250 stanic je sdílených oběma operátory právě na venkově, jehož pokrývání je nejdražší a nejméně výnosné.

Vodafone sází na venkov

Oproti tomu Vodafone zvolil odlišnou strategii a zaměřil se právě na venkov a menší města. Sází ale na odlišnou a levnější technologii LTE na starých frekvencích a spustil tak již téměř dva tisíce vysílačů, z toho naprostou většinu mimo Prahu a Brno.

Tento „trik“ má ale několik nevýhod. Rychlost mobilního připojení je několikanásobně nižší než u plnohodnotného LTE a nemusí ho zvládnout zdaleka všechny telefony. Červený operátor ale své zákazníky na nic z toho výslovně neupozorňuje.

Vodafone nicméně drží prvenství i v samostatném pokrývání venkva na nových frekvencích, už spustil přes pět set vysílačů, hlavně v západních Čechách.

Operátoři mají povinnost pokrýt do pěti let celou zemi právě na nových frekvencích, které získali za miliardyv předloňské aukci. V opačné případě by jim je mohl Český telekomunikační úřad dokonce odebrat.

Do povinného pokrztí si ale mohou operátoři započítat stávající datové 3G sítě. Právě jejich špatné bylo nicméně léta překážkou pro větší využívání internetového připojení v mobilních zařízeních.

Více o rychlém mobilním internetu čtěte ve čtvrtečních Lidových novinách.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!