Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
14. ledna 2015 16:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rychlý mobilní internet: operátoři mají postavenou jen třetinu vysílačů

Mobilní telefon (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefon (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Operátory čeká při pokrývání Česka rychlým mobilním internetem ještě hodně práce a investic. Veřejně se sice chlubí, že nové sítě LTE dosahují už na více než devadesát procent obyvatel, nových vysílačů je ale zatím jen třetina počtu potřebného k pokrytí opravdu celého území.

Nejdále je zatím T-Mobile, který má 349 LTE stanic na městských frekvencích a 1 215 určených převážně pro venkov. Společně s ním sdílí stavbu a provoz sítě O2, které dosahuje o něco nižších čísel - přibližně 260 vysílačů v pásmu 1 800 MHz a 750 na frekvencích 800 MHz.

Pro srovnání: klasická mobilní telefonní síť dosahující prakticky na celé Česko dosahuje čtyř až pěti tisíc stanic podle operátora.

VÍCE K TÉMATU:

Velká část vysílašů je navíc spuštěna v největších městech v Praze a v Brně, které si každý pokrývá sám. A to i na frekvencích, které jsou výhodné především pro šíření signálu na velkém území.

Venkovských stanic je podle neoficiálních databází shraňujících údaje o LTE v Česku, které mají LN exkluzivně k dispozici, u T-Mobilu jen necelá třetina. V případě O2 pak polovina. Z toho 250 stanic je sdílených oběma operátory právě na venkově, jehož pokrývání je nejdražší a nejméně výnosné.

Vodafone sází na venkov

Oproti tomu Vodafone zvolil odlišnou strategii a zaměřil se právě na venkov a menší města. Sází ale na odlišnou a levnější technologii LTE na starých frekvencích a spustil tak již téměř dva tisíce vysílačů, z toho naprostou většinu mimo Prahu a Brno.

Tento „trik“ má ale několik nevýhod. Rychlost mobilního připojení je několikanásobně nižší než u plnohodnotného LTE a nemusí ho zvládnout zdaleka všechny telefony. Červený operátor ale své zákazníky na nic z toho výslovně neupozorňuje.

Vodafone nicméně drží prvenství i v samostatném pokrývání venkva na nových frekvencích, už spustil přes pět set vysílačů, hlavně v západních Čechách.

Operátoři mají povinnost pokrýt do pěti let celou zemi právě na nových frekvencích, které získali za miliardyv předloňské aukci. V opačné případě by jim je mohl Český telekomunikační úřad dokonce odebrat.

Do povinného pokrztí si ale mohou operátoři započítat stávající datové 3G sítě. Právě jejich špatné bylo nicméně léta překážkou pro větší využívání internetového připojení v mobilních zařízeních.

Více o rychlém mobilním internetu čtěte ve čtvrtečních Lidových novinách.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...