Pondělí 23. listopadu 2020svátek má Klement 3 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pokud zdaní prostituci, měli by i manželský sex, tvrdí prostitutka

Prostitutka (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prostitutka (ilustrační foto). | foto: Reprofoto

PRAHA Pražští zastupitelé se rozhodli posvítit si na prostituci a připravili návrh zákona, který by ji reguloval. Samotné prostitutky jsou z toho rozpačité. "Alespoň by nás to zbavilo k**viček na mateřské a dalších, co chodí hluboko pod cenou," hledá pozitiva Tereza. "Jak by to fungovalo? Pochybuju, že by povolili, abychom si daly do nákladů kondomy či pomůcky. Jsem ráda, když za týden přijdou dva, s daněmi by se to nevyplatilo," kroutí hlavou naopak Kamila.

"Jsem pro regulaci. Protože největší problém jsou příštipkářky a těch by nás to zbavilo. Říká se jim k**vičky, to jsou prostitutky na mateřský. Jdou třeba za litr na noc, takže kazí ceny," rozčiluje se devětadvacetiletá Tereza v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Dívka se pohybuje v této branži zhruba od dvaceti let, má tedy dobrou představu, jak to chodí. S kolegyní Kamilou (34) mají pronajatý malý byt v centru Prahy, kde služby poskytují. Nemají žádného pasáka, jedinou ochranou je manžel jedné z nich, který v bytě také přebývá. V článku jsou uvedeny jejich pseudonymy, pravá jména redakce na jejich přání nezveřejnila.

ČTĚTE DÁLE:

"Příštipkářky by se registrovat nešly, protože by se styděly, jejich manžel to často vůbec neví a myslí si, že mají nějakou normální brigádu," vysvětluje dál Tereza. Podle ní jsou přitom nepohledné prostitutky schopné nabízet své tělo třeba za tři sta korun na hodinu. "Chlapi k nim jdou, oni snesou všechno," kroutí hlavou prostitutka. 

Reaguje tak na nový návrh zákona pražských zastupitelů, kteří chtějí z prostituce udělat řádné podnikání. Prostitutky by musely mít povolení, odvádět daně, chodit na zdravotní prohlídky. Obce by také mohly na svém území určovat počet a umístění nevěstinců. Návrh byl zatím pouze schválen zastupiteli, mezi poslance by se měl dostat na podzim. Velkou šanci na schválení ale nemá. Podobné návrhy se již ve sněmovně několikrát objevily a neuspěly.

Nevěstinec v ulici Ve Smečkách, kde se prostitutky nabízejí přímo ve výlohách

"Na jednu stranu se jim nedivím. Když tě šlapky zastavují třeba na cestě do divadla, stojí na ulicích, otravují auta, mně by to taky vadilo," souhlasí s vyčleněním speciálních čtvrtí Terezina kolegyně Kamila. Ta s prostitucí začala v osmnácti letech, když potřebovala nutně sehnat peníze. Myslela si, že po pár měsích skončí. Nestalo se tak, život prostitutky byl příliš pohodlný.

Zamýšlený zákon Kamilu rozčiluje. "Chodím na testy, nikoho neokrádám, když dostanu dýško, tak ho pošlu na útulek. Neplatím sice daně, ale zase to ventiluju jinak. Oni nemají ponětí o tom, co šlapka vydělá. Mám radost, když mi do týdne přijdou dva. Kdybych měla platit daně, tak by se to už vážně nevyplatilo," popisuje syrově.

To by hned kurvy nastřihovaly kondomy

Kamile navíc není vůbec jasné, jak by to přesně fungovalo. "Co náklady? Pochybuju, že by nám povolili, abychom si daly do nákladů kondomy, korzety, pomůcky. A jak by třeba brali prasklý kondom? Jako pracovní úraz? To by hned všechny nastřihovaly kondomy," uvažuje nahlas.

Podle ní by společnice hned přišly s nápadem, jak se daním vyhnout. Stačí vynechat registraci a přes inzerát hledat přítele na sex a nakonec mu napsat, že za sex s nimi bude muset zaplatit.

Podle Terezy i Kamily to navíc nevymýtí nucenou prostituci a s ní ani mafii, pro níž jde o výnosný byznys. "Oni si najmou nějaké mladé pasáky jako prostředníky, nějakýho přiblbýho nemakačenka, co dobře vypadá, aby holky zblbnul. Ten je bude hlídat, aby si oběhly povolení a pak holku budou prodávat desetkrát, dvacetkrát a budou ji škubat do hola," říká Kamila.

Zákon neprojde, chodí k nám i politici

Ani jedna také nesouhlasí s pozitivy, která by regulace údajně přinesla prostitutkám. "Oni nám budou vyprávět, jak to prý není pro ženu důstojný . A co je jako důstojný? Když to děláš manželovi? Sousedovi? To by pak měli zakázat sex v manželskejch ložnicích, je to na stejným principu. Abys uživila děcka, tak se musíš na toho zpocenýho chlápka, co přijde po osmi hodinách, ještě smát. To bych řekla, že je horší," uvažuje Tereza.

Podle Kamily je nesmysl, že by díky regulaci mohly jít prostitutky nahlásit na policii, že je zákazník zbil, nezaplatil jim, znásilnil je. "Nikdo nepůjde na policajty, tam jim nikdo neuvěří. Ti si leda řeknou: 'Hele k**va, tak to bych jí fláknul taky.' Vždyť policajti sami jezděj a když chytěj prostitutku, že něco provedla, tak si od ní nechaj vykouřit. V Praze to je normální. Takže jak to chcete řešit? Kde vůbec začít?" ptá se zoufale.

S podobnou skepsí se dívá na celý zákon. "Nevěřím, že ten zákon někdy projde. Politici jsou do toho taky namočení. Buď tam chodí sami, nebo jejich známí či přátelé něco takového vlastní," popisuje Kamila. 

"Jediné, co by bylo pozitivní, je, že bych měla nárok na důchod,"  usmívá se Kamila. "Ale stát nemá peníze, takže bych vlastně stejně nic nedostala." Nakonec se zamyslí: "A kdy bychom vlastně šly do důchodu? S menopauzou? Když nám poklesnou prsa?"

Zákonná úprava v Česku chybí

  • Česko zatím nemá žádnou zákonnou úpravu prostituce. Ta není trestná, trestné jsou pouze doprovodné jevy s ní spojené jako najímání lidí, nucení k prostituci, kořistění.
  • „Zákon především pojmenovává a definuje jev prostituce. To znamená, že je to dobrovolné poskytování sexuálních služeb za úplatu, s důrazem na slovo dobrovolné,“ uvedl předkladatel návrhu, radní pro legislativu Lukáš Manhart (TOP 09). Cílem návrhu je oddělit legální prostituci od té nelegální, řekl.
  • Manhart doufá, že ve Sněmovně by návrh mohl být projednán na podzim.
  • Návrh upravuje i to, kde a v jakém množství mohou být provozovány nevěstince. Obce a města by si prostřednictvím obecně závazné vyhlášky vymezily místa, kde by byla prostituce povolená.
  • Lidé, kteří by chtěli prostituci provozovat, by museli být starší osmnácti let, bezúhonní a zdravotně způsobilí. Povinné by byly zdravotní kontroly. O povolení k provozování prostituce by žádali na obecním úřadu. Prostituující lidé by také odváděli daně. Kdo by provozoval prostituci bez povolení, tomu by hrozila pokuta od 15 000 do dvou milionů korun.
  • Jiný návrh na legalizaci prostituce připravuje poslanec Viktor Paggio (LIDEM). Po schválení radou musí návrh odhlasovat zastupitelstvo.

ČTK

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Elektrické vedení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Elektrické vedení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

Elektrické vedení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

VIDEORECENZE: Vyzkoušeli jsme elektronickou kuchyňku Smoby
VIDEORECENZE: Vyzkoušeli jsme elektronickou kuchyňku Smoby

Elektronická kuchyňka Smoby Tech Edition je splněným snem každé malé hospodyňky a malého šéfkuchaře. Děti se s ní zabaví... a dospělí vlastně také.