25. listopadu 2010 12:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pokuta pro kartel výrobců obrazovek potvrzena, zaplatí skoro 52 milionů

Sledování televize - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sledování televize - ilustrační foto | foto: Shutterstock

BRNO Antimonopolní úřad potvrdil pokutu 51,787 milionu Kč za kartel výrobců obrazovek. Pokutováno bylo pět firem, mají zaplatit do 90 dnů. Jde o nejvyšší sankci, jakou letos Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil. Dnes to řekl předseda ÚOHS Petr Rafaj.

O existenci kartelu poskytl úřadu informace Samsung, vyvázl tak zcela bez pokuty. Platit nebudou ani Philips a LG Electronics. Jejich prohřešek je už promlčený. Největší pokutu má platit Technicolor, dále pak Toshiba Corporation, Panasonic Corporation, MT Picture Display a Chunghwa Picture Tubes.

Kartel výrobců obrazovek trval celkem šest let. "Firmy se na kartelu podílely různou dobu, což úřad při stanovení pokut zohlednil," uvedl Rafaj.

Sledování televize - ilustrační foto

Kartel začal vznikat už před rokem 1998

Výrobci obrazovek se scházeli na bilaterálních i multilaterálních jednáních po řadu let. Jednání a kontakty mezi nimi započaly už před rokem 1998 a pokračovaly do roku 2006. Schůzky se konaly v řadě asijských i evropských zemí.

Před rokem 1998 se uskutečňovala spíše neformální setkání. Následně se výrobci obrazovek začali setkávat více organizovaně a systematicky.

Na těchto schůzkách firmy jednaly zejména o cenách a vyměňovaly si citlivé obchodní informace. Jednání o cenách spočívalo ve stanovování cílových a minimálních cen, cenového rozmezí a cenových pravidel či udržování dohodnutých cen. Dodržování dohodnutých cen účastníci řízení následně kontrolovali.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!