10. července 2012 20:00, aktualizováno  21:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pokuty až 10 milionů pro nepoctivé prodejce potravin

Petr Bendl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Bendl | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Ministr zemědělství Petr Bendl chce zpřísnit postihy za klamání při prodeji potravin. Podle návrhu, který hodlá ministr ještě do konce roku předložit vládě, by maximální sankce měly vzrůst ze současných tří na deset milionů korun. Obchodníci by zároveň měli být více zodpovědní za to, co prodávají.

"V případě, že se u nějaké šarže bude problém opakovat, ponese za to odpovědnost i prodejce," uvedl ministr. "Prostě budou muset hlídat, co prodávají," dodal. Při jednáních s obchodníky Bendl kromě tlaku na kvalitu produktů chce také prosadit, aby se na jejich regálech objevovalo více regionálních produktů tak, jak je to například v Německu.

ČTĚTE TAKÉ:

Prodejci tvrdí, že je vše v pořádku

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) od začátku letošního roku intenzivně kontroluje prodejny potravin a prakticky nemine týden, kdy by inspektoři na pultech obchodů nezjistili prošlé či špatně označené potraviny. Obchodníci také často nedodržují podmínky skladování a některé potraviny podle SZPI obsahují náhražky, které ale nejsou uvedeny na jejich obalu.

Navzdory tvrzení kontrolorů o pravém opaku obchodníci tvrdí, že situace v prodeji potravin se zlepšuje. Zároveň také upozornili, že nedostatky často způsobují dodavatelé potravin.

ČTĚTE VÍCE:

"I když jsem ochotný pochopit jejich starosti, tak zákazník je na prvním místě a já nemůžu jako zástupce státu povolit, abychom to nepostihovali," podotkl Bendl.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!