15. prosince 2009 10:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Poláci chtějí přejmenovat Benzinu, tradiční česká značka má zmizet

Nahradí logo Benziny polská orlice? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nahradí logo Benziny polská orlice? | foto: Reprofoto

PRAHA Síť čerpacích stanic Benzina možná změní název. Vážně o tom uvažuje polský vlastník Benziny, společnost PKN Orlen. Předlohou by se měl stát německý trh, kde polská skupina vystupuje pod názvy Star a Orlen. Právě tyto dvě značky by měly nahradit Benzinu a Benzinu plus. Informuje o tom deník E15.

"Přemýšlíme o tom, že zavedeme stejné značky čerpacích stanic na všech trzích, kde působíme," řekl deníku šéf představenstva PKN Orlen Jacek Krawiec. "Uvažujeme tak po úspěchu značky Star," dodal.

Star je ekonomická značka PKN Orlen, pod níž ke konci října fungovalo v severním Německu téměř 490 čerpacích stanic PKN Orlen. Pod označením Orlen provozuje koncern v Německu jen čtyři stanice. Podle Krawiece by značka Star byla evropskou ekonomickou značkou, Orlen prémiovou značkou.

"Pokud víme, PKN Orlen má různé úvahy, jak sjednotit své značky čerpacích stanic na evropském trhu. Je to však dlouhodobý záměr. Žádné rozhodnutí ještě nepadlo," řekla E15 Blanka Růžičková, mluvčí skupiny Unipetrol, pod kterou Benzina patří.

Konec po padesáti letech?
Benzina je na tuzemském trhu padesát let a experti značku považují za velmi silnou. Firma provozuje 336 stanic Benzina a 107 prémiových Benzin plus. Poláci před třemi lety odstartovali nákladnou modernizaci a rebranding pump za 1,3 miliardy korun.

Ve třetím čtvrtletí letošního roku se Benzina mezi prodejci pohonných hmot opět vrátila na pozici tuzemské jedničky a ovládala 13,8 procenta trhu.

Loni dokončená modernizace sítě čerpacích stanic podle Růžičkové znamenala velké investice i do gastronomických provozů a do myček. Náklady na samotný rebranding nevyčíslila.

Benzina chce na konci příštího roku dosáhnout patnáctiprocentního podílu a ve střednědobém horizontu, tedy do roku 2012, plánuje ovládnout pětinu trhu s pohonnými hmotami. Počet čerpacích stanic se v té době má zvýšit o třetinu, z nynějších 336 na 440 čerpacích stanic, píše E15.

Byla by to chyba
Šef Společenství čerpacích stanic v ČR Ivan Indráček považuje případné zrušení značky Benzina za chybu. "Benzina má na tuzemském trhu obrovskou tradici. Řada motoristů ji stále považuje za jednu z mála kvalitních českých značek a kvůli tomu u jejích pump také tankuje," řekl deníku Indráček.

Podle něj by PKN Orlen riskoval, že přejmenováním čerpacích stanic přijde o zákazníky. Samotný rebranding by v tuzemských podmínkách ale podle něj nebyl tak nákladný. "U sítě Benziny plus by stačilo vyměnit loga. Barevné provedení stanic Benzina plus a Orlen je prakticky totožné," upozornil.

Lidovky.cz