Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Poláci chtěli ‚vymazat‘ název Benzina. Jejich značky ale v Česku neuspěly

Nový koncept mají i bezobslužné pumpy Benziny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový koncept mají i bezobslužné pumpy Benziny. | foto: Unipetrol

PRAHA Unipetrol spustil projekt zásadní obměny největší pumpařské sítě u nás. Z trhu zmizí dosavadní podoby značky jako je Benzina Plus i sedm čerpaček, které u nás dosud fungovaly v barvách mateřského polského koncernu PKN Orlen. Definitivně tak zavrhla letitou úvahu, že by se zbavila tradiční značky Benzina.

Nová aditivovaná paliva, nový gastronomický koncept na pumpách, desítky převzatých stanic od konkurenčního OMV, inovované logo, postupný konec pump s označením Plus, Star a Orlen.

Unipetrol chystá letos zásadní přeměnu své a v Česku největší pumpařské sítě, čítající ke dnešku 375 stanic. „Síť je dosud poněkud rozdrobená, naším cílem je ji unifikovat. Definitivně se budeme orientovat na značku Benzina,“ oznámil Marek Zouvala, vedoucí odštěpného závodu Benzina ze skupiny Unipetrol.

Pokus, který nevyšel

Když v roce 2011 přestavěla u nás Benzina svých sedm stanic do polských značek Orlen a Star, byl to takový pokus pro české řidiče, zda by se nový brand u nás ujal a zda by případně mohl zcela nahradit tradiční (a v příštím roce už 60 letou) značku Benzina.

Koncern PKN Orlen, pod který vlastník Benziny holding Unipetrol spadá, zvažoval, že u nás nejpočetnější síť benzinek přebarví na Orleny a levnější Stary, které provozuje v Německu a doma v Polsku.

PKN Orlen.

Logo pump Orlen.

Po roce se ukázalo, že novoty u nás řidiče dostatečně nezaujaly. Unipetrol projekt přestavby tehdy sice zastavil, ale nechal si otevřená zadní vrátka. Oznámil, že Benzina „zatím“ zůstává a v budoucnu se možná ještě uvidí.

Nadále tak zůstaly v Česku i čtyři pumpy Star a tři se značkou Orlen. Konečné vítězství tak může slavit Benzina až nyní, kdy obě polské značky u nás definitivně končí.

Podle lidí z branže dávaly tehdejší úmysly koncernu PKN Orlen svým způsobem smysl. Poláci by provozovali v zemích, kde působí, vlastní jednotný brand. Na druhé straně však bylo zřejmé, že Češi svou tradiční značku preferují. A smířili by se s jejím koncem možná jen v případě, že by její nástupci prodávali benzin a naftu za výrazně nižší ceny.

„Udělat z lídra trhu diskont je ale samo o sobe hovadinou,“ komentoval už před lety snahy Poláků šéf Unie nezávislých petrolejářů Ivan Indráček. Poláci by přitom podle něj nezvýšili u nás prodeje paliv a současně by jim klesla marže.

Nejdražší a nejlevnější benzinky v Česku.

Benzina se nyní snaží utužit první místo na trhu nejen co do počtu pump, ale i prodaného množství. Tržní podíl na maloobchodním prodeji pohonných hmot v Česku podle Zouvaly dnes už zřejmě převyšuje 18 procent a do konce roku má vzrůst ke 20 procentům.

K tomu má kromě přesunu části pump od OMV pomoci i modernější benzin a nafta. Benzina před dvěma lety přestala svůj Natural 95 a diesel aditivovat nad rámec výroby z rafinérií, jako to činí její největší konkurenti Shell, OMV nebo MOL (dříve například pumpy Agip).

Teď se k aditivaci, která má snižovat emise, spotřebu i čistit motor, vrací. Nová aditivovaná paliva jsou už na většině pump, do dvou měsíců budou všude označena novými názvy - místo Naturalu 95 bude Efecta 95 a místo dosavadního Diesel TOP Q bude Efecta Diesel.

Tedy podobně jako Shell už roky nabízí vylepšený Natural 95 pod názvem Fuel Save nebo OMV pod názvem Maxxmotion 95.

Ke sjednocení názvu Benzina dojde i v případě nonstop fungujících bezobslužných stanic, které původně Unipetrol začal stavět pod názvem Expres 24. Nově ponesou značku Benzina Expres. V roce 2011 uvedla Benzina, že takovýchto pump bude mít u nás 50. Dnes jich zatím funguje pět.

Čerpací stanice v Česku.
Tankování bez obsluhy - grafika.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...