23. června 2013 15:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Poláci dopují dobytek antibiotiky a úřady o tom vědí, tvrdí televize

Krávy (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krávy (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

VARŠAVA Varšavští vyšetřovatelé a prokurátoři začali prověřovat informace o údajném dopování zvířat na polských farmách nepovolenými antibiotiky. Informovala o tom polská televize TVN, jejíž reportérka "ilegální doping" na farmách odhalila.

"Po odvysílání reportáže jsme se rozhodli zahájit vyšetřování. Požádáme TVN, aby nám oficiálně předala své materiály," uvedl šéf varšavské prokuratury Dariusz Korneluk a dodal, že o informace v dané věci požádá také hlavního veterináře země.

TVN před několika dny ve svém pořadu "Uwaga!" (Pozor!) vyrukovala s odhalením, že někteří chovatelé spolu se skupinou veterinářů vytvořili "mafiánský systém" dopování zvířat nelegálními látkami z černého trhu, prý hlavně čínského či vůbec neznámého původu, včetně látky metronidazol způsobující rakovinu.

ČTĚTE TAKÉ:

Autorka reportáže tvrdí, že nejde o žádné senzační odhalení, ale o rozšířenou praxi, o které úřady vědí přinejmenším od roku 2008, ale nic nepodnikají.

Reportérka nabízela 25 chovatelům nelegální látky, ale žádný ji rovnou neodmítl, leč všichni se ptali na cenu.

ČTK, Lidovky.cz

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na Lidovky.cz