9. srpna 2011 16:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Poláci mohou splácet dluhy přímo ve francích

Polský zlotý (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polský zlotý (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

VARŠAVA Poláci, kteří mají půjčku v cizí měně, v ní nově budou moci platit splátky. Budou se tak moci vyhnout často vysokým poplatkům, které jim banky účtují při převodu cizích měn na zloté.

Nový zákon, který dnes podepsal prezident, má pomoci hlavně statisícům držitelů hypoték ve švýcarských francích. Kurz této měny vůči zlotému v posledních dnech láme jeden rekord za druhým.

Klienti bank nově budou moci splátky v cizí měně platit z peněz, které si koupí ve směnárně nebo v jiném finančním ústavu, který má lepší podmínky.

ČTĚTE VÍCE:

Kritici tvrdí, že nový zákon nepříjemnou situaci držitelů hypoték ve švýcarských francích nevyřeší. Směnárny podle nich zvýší marži na franky a kurz, za jaký ho budou prodávat, nemusí být výhodnější než ten v bankách. Banky se prý také mohou snažit vynahradit si ušlé zisky jinde, analytici varují, že hrozí zvýšení poplatků za jiné služby.

Chtěli ušetřit, teď naříkají
Hypotéku ve švýcarských francích má asi 650.000 Poláků, do příchodu světové hospodářské krize se k tomu rozhodli díky nízkým úrokovým sazbám ve Švýcarsku a posilování zlotého. Nyní ale držitelé hypoték bolestně pociťují posilování franku v důsledku napětí na světových finančních trzích - dnes před polednem se kurz švýcarské měny dostal na novou rekordní hodnotu: stál 3,92 zlotého. Přitom v dobách, kdy se statisíce lidí zadlužily, se za něj platilo okolo 2,3 zlotého.

Polsko ve snaze pomoci zadluženým nezašlo tak daleko jako Maďarsko. Vláda v Budapešti se na jaře rozhodla zafixovat kurz švýcarské měny do roku 2014.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.