10. dubna 2012 16:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Net4Gas možná koupí Poláci

Plynovod | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynovod | foto: Shutterstock

PRAHA Pokud polská státní firma Gaz-System potvrdí svůj zájem o provozovatele českých plynovodů Net4Gas, stane se favoritem ve výběrovém řízení skupiny RWE, která nyní tyto plynovody prodává, napsal deník E15.

Podle listu by se jednalo o největší polskou investici v Česku v řádu desítek miliard korun a o největší obchod na českém trhu během příštích 12 měsíců.

Polsko chce omezit závislost na dodávkách plynu z Ruska

Za zájmem Poláků o české plynovody podle deníku nestojí čistě obchodní důvody. Polsko věnuje velkou pozornost energetické bezpečnosti, chce omezit závislost na dodávkách plynu z Ruska a časem vyvážet přes Česko plyn, který bude do terminálu ve Svinoústí dodávat Katar. Proto by Gaz-System mohl za Net4Gas nabídnout více než kdokoli jiný, píše E15.

ČTĚTE TAKÉ:

Mezi soupeře společnosti Gaz-System patří podle listu Energetický a průmyslový holding podnikatelů Daniela Křetínského, Petra Kellnera a Patrika Tkáče a také investiční skupina KKCG byznysmena Karla Komárka.

Nabídku na odkup alespoň částečného podílu Net4Gas by mohly předložit také západoevropské investiční fondy včetně penzijních.

Jejich šance se mohou odvíjet právě od toho, zda Gaz-System svůj nynější předběžný zájem potvrdí či nikoli. Manažeři polské společnosti by z toho podle dostupných informací zřejmě příliš nadšeni nebyli, rozhodující slovo ale bude mít akcionář - tedy polská vláda, uvádí deník.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Net4Gas je dceřinou firmou české společnosti RWE Transgas. Provozuje soustavu tranzitních plynovodů, která slouží pro mezinárodní přepravu zemního plynu pro zahraniční obchodní partnery a přepravu plynu pro zásobování Česka. Firma provozuje asi 2500 kilometrů plynovodů, zisk za předloňský rok přesáhl pět miliard korun.

RWE k prodeji nutí šetření

RWE Transgas, která je součástí německého koncernu RWE, k prodeji nutí úspory, ke kterým firma musí přistoupit po rozhodnutí Německa zastavit do roku 2022 provoz všech jaderných elektráren v zemi. Odhady hodnoty Net4Gas se pohybují v řádu desítek miliard korun.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.