4. dubna 2011 14:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Poláci pracující v cizině poslali domů 667 miliard

Polský zlotý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polský zlotý | foto: Shutterstock

VARŠAVA Poláci, kteří pracují v zahraničí, od roku 2004, kdy trh práce pro lidi z nových členských zemí EU jako první otevřely Británie a Irsko, poslali domů přes 110 miliard zlotých (v přepočtu 667 miliard korun). Vyplývá to z údajů Polské národní banky, které zveřejnil Dziennik-Gazeta Prawna.

Vzhledem k tomu, že od května budou moci Poláci začít bez omezení pracovat v Německu, by letos mohli do Polska poslat rekordní sumu. Loni do Polska ze zahraničí přišlo 4,2 miliardy eur (102,6 miliardy korun), z toho 1,15 miliardy eur z Německa, kde pracuje přes 400.000 Poláků.

Podle Dzienniku po 1. květnu by se ke stěhování k západním sousedům mohlo rozhodnout dalších 500.000 lidí, zejména ti z příhraničních regionů. Pokud se tento scénář splní, může padnout rekord z roku 2007, kdy Poláci pracující v cizině poslali domů 5,2 miliardy eur.

Čtěte také:


V zahraničí pracuje více Poláků než Čechů
K návratu do vlasti se příliš nemají Poláci, kteří po roce 2004 vyjeli do Británie a Irska. Nyní jich na ostrovech pracuje okolo 690.000. V České republice podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) bylo na konci února zaměstnáno téměř 18.000 Poláků.

Počet Poláků pracujících v zahraničí je mnohem vyšší, než je tomu u občanů ČR. Těch podle posledních známých orientačních údajů MPSV z roku 2009 v cizině pracovalo necelých 76.500. Z toho 30.500 bylo ve Velké Británii, 12.900 v Irsku a přes 14.000 v Německu. V Polsku jich pracovalo jen 176.

MPSV přitom nepočítá s tím, že by otevření pracovního trhu v Německu a v Rakousku letos v květnu počet Čechů pracujících v zahraničí zvýšilo. "Mladí lidé, pro které je otázka migrace za prací nejaktuálnější, se orientují spíše na země, kde mohou uplatnit angličtinu, dále pak na Španělsko a skandinávské země," uvedla Táňa Švrčková z tiskového oddělení ministerstva.

Výdělky jdou hlavně na domácnost a rodiče
Peníze od příbuzných pracujících v cizině Poláci používají často na modernizaci bydlení. "Jedni kupují techniku, jiní kupují domy a byty," řekl Dzienniku sociolog Janusz Czapiński z Varšavské univerzity. Jiní podle něho podporují rodiče v důchodu.

Odborníci ale upozorňují, že příliv peněz od Poláků pracujících v zahraničí v delší perspektivě zeslábne. "Velká část z nich nepřemýšlí o návratu, chtějí zůstat na Západě," řekl Dzienniku Andrzej Sadowski z liberálního Centra Adama Smitha. Časem, například po smrti rodičů, podle něho ztratí blízký kontakt s Polskem a peníze posílat přestanou.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!