10. srpna 2011 15:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Poláci začínají mít strach z jaderných elektráren

Jaderná elektrárna (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

VARŠAVA Jedenapadesát procent Poláků nechce, aby v jejich zemi byly postaveny atomové elektrárny. Vyplývá to z průzkumu agentury TNS OBOP. S tím, aby se v Polsku energie začala vyrábět z jádra, souhlasí 35 procent respondentů.

Přes dvě třetiny Poláků se bojí, že se v Evropě může stát podobná katastrofa jako v ukrajinském Černobylu.

Polsko a jádro

Polsko se stavbou jaderné elektrárny začalo v 80. letech minulého století. Nicméně katastrofa v Černobylu a politické změny v roce 1989 vedly k tomu, že projekt atomové elektrárny v Žarnowci na severu země spadl pod stůl.

Nálady v Polsku se změnily po březnové havárii v japonské elektrárně Fukušima. Ještě před necelými dvěma lety v průzkumu jiné agentury bylo proti zavedení jaderné energetiky jen 40 procent Poláků, 50 procent s tím souhlasilo.

Polsko zatím žádnou jadernou elektrárnu nemá, drtivá většina elektřiny se v současnosti vyrábí z uhlí. Vláda plánuje, že první atomová elektrárna začne energii dodávat do sítě v roce 2020.

Podle 64 procent Poláků je pravděpodobné nebo velmi pravděpodobné, že se v některé z existujících jaderných elektráren v Evropě může stát velká havárie, podobná té v Černobylu v roce 1986. Tři procenta respondentů si myslí, že se taková katastrofa určitě stane. Naopak jen jedno procento odpovědělo, že není možné, aby se něco takového opakovalo.

Lidovky.cz, ČTK