Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Poldi v Kladně – gigant rozpadlý na stovky kousků

Zdevastovaný areál Poldi Kladno. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdevastovaný areál Poldi Kladno. | foto: ČTK

PRAHA Ocelárna Poldi v Kladně vznikla před více než 120 lety. Jméno Poldina huť získala podle jména manželky zakladatele ocelárny Karla Wittgensteina.

Význam a jméno Poldi nabíraly rychle na síle a produkce v následujících desetiletích stoupala. Ještě před druhou světovou válkou vyvážela Poldina huť téměř do 40 zemí světa. Po roce 1945 se Poldi stala součástí národního podniku Spojené ocelárny a podnik byl jedním z nejvýznamnějších průmyslových gigantů v Československu.

Lidovky.cz přinášejí šestidílný seriál o největších továrnách v Česku, které neunesly volný trh

Na konci 80. let zaměstnávala poldovka na 20 tisíc lidí. Pro 70tisícové Kladno tak hrála z pohledu zaměstnanosti zásadní roli.

Stehlíkův hřebík do rakve

V roce 1993 ji zprivatizoval Vladimír Stehlík. Výsledek je pro ocelárnu i město tragický. Z velkého komplexu přežilo jen několik částí. Namísto lákání investorů do tohoto průmyslového areálu začalo Kladno stavět nové průmyslové zóny na zelené louce a areál Poldi rychle chátral.

NEPOUŽÍVAT, NENÍ TAM MARKO ALE RADEK, NEMÁ NIC POSLEČNÉHO!!!Vladimír a Marko Stehlíkovi - hrobaři Poldovky

Vladimír a Marko Stehlíkovi - hrobaři Poldovky

ČTĚTE TAKÉ:

Dnes je zde sice několik desítek hlavně průmyslových firem jako například Poldi Hütte, Strojírny Poldi, Alpiq, Dachser či Tedesco a řada dalších, většina areálu je ale i tak bez využití. Z většiny výrobních budov zůstala torza a po okolí jsou černé skládky.

Areál je dodnes oblíbeným místem zlodějů kovů. Kladno sice nyní chce do oblasti vrátit život, jenže využití dalších oblastí areálu vyžaduje nejprve odstranění ekologických škod.

Zdevastovaný areál Poldi Kladno.

Zdevastovaný areál Poldi Kladno.


Sanaci, která je kvůli rozsáhlému znečištění ropnými látkami a těžkými kovy nutná, kladenský magistrát chystá. Areál je ale v důsledku nezdařené privatizace rozčleněn na mnoho menších částí, které patří zhruba třem stovkám majitelů, jak velkých firem, tak i jednotlivců. Jakýkoli záměr a plány sanace oblasti jsou kvůli nepřehledným majetkovým vztahům značně komplikované a zdlouhavé.

Podle současných plánů by kompletní sanace mohla trvat až do roku 2020. Mezi výhody lokality ale patří fakt, že je velmi blízko centru města.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.