12. června 2018 14:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Poldovka vyhlíží nového kupce. Zájemci se zatím nehrnou

Areál Poldi Kladno (duben 2018). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Areál Poldi Kladno (duben 2018). | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Ani o druhou prohlídku areálu kladenské Poldovky před chystanou opakovanou dražbou nebyl mezi případnými kupci zájem. „Skutečnost, že se nyní dvou prohlídek, které předcházely opakované dražbě, nikdo nezúčastnil, nemusí nic znamenat. Řada zájemců viděla provozy už v prvním případě. A může se druhé dražby zúčastnit,“ reaguje insolvenční správce Adam Sigmund z advokátní kanceláře Žižlavský.

Opakovaná a ostře sledovaná dražba zkrachovalé společnosti Poldi a Poldi Trade zatím nepřilákala žádné zájemce o prohlídku areálu. Minulý týden ani nyní si nepřišel opuštěné provozy nikdo prohlédnout.

Dražební společnost zatím ani neeviduje žádné zájemce o licitaci, která se bude konat 27. června.

Areál Poldi Kladno (duben 2018).

Před první dražbou v polovině dubna se konaly hojně navštívené tři prohlídky, nicméně z kupců, kteří by o Poldovku vážně usilovali, se nehlásil nikdo.

Až na poslední chvíli se tehdy aukce zúčastnili dva zájemci. Vítěz, kterým byla nově založená firma Compagnia del mediterraneo Steel a její majitel v Česku neznámý podnikatel Stanislav Kraslavski, však slíbenou sumu 261 milionů v termínu nezaplatil a dražba se tedy bude opakovat. Kraslavski dostane zpět složenou dražební jistotu, poníženou o náklady na celou licitaci.

Obě společnosti mají stále šanci na záchranu

Hodnota obou propojených firem byla vyčíslena znalcem na 180 milionů korun, vyvolávací cena byla při první dražbě 160 milionů a stejnou částkou bude začínat i opakovaná licitace.

Obě propojené zkrachovalé společnosti Poldi a Poldi Trade, části kdysi rozsáhlých oceláren v Kladně, tak mají stále šanci na záchranu. Dosud patří na Kypru registrované společnosti Rucarto Limited.

Areál Poldi Kladno (duben 2018).

Chod strojíren už dlouhodobě komplikovaly nesplácené stamilionové závazky dodavatelům energií a materiálu. V roce 2016 soud v rámci úpadku povolil reorganizaci, ale podmínky společnost nedodržela, všech 150 zaměstnanců přišlo o práci a loni v prosinci soud poslal ocelárny do konkurzu.

Stehlík Poldi nezachránil, ale potopil

Celé ocelárny zaměstnávaly kdysi na 20 tisíc lidí. Dnes je strojírenský komplex rozdrobený mezi několik podniků a majitelů.

V roce 1993 přišla nechvalně známá éra Vladimíra Stehlíka, který Poldovku v době jejích ekonomických potíží privatizoval. Ale nezachránil. Za jeho vlády obří podnik zkrachoval a Stehlíka od roku 1996 až do letošního dubna řešila policie a soudy kvůli obvinění, že podniku způsobil škodu přes 200 milionů korun - zejména kvůli údajně neoprávněnému převodu majetku oceláren do jeho nově založené společnosti Poldi Steel.

V roce 2013 stíhání sice zastavila Klausova amnestie, Stehlík ale trval na dořešení případu. I když už trest nemohl dostat. Loni soud potvrdil jeho vinu, ale prokázal jen nižší škodu - 500 tisíc a letos odvolací soud loňský verdikt potvrdil.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!