22. března 2019 19:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Policejní kontrola Sapy odhalila ryby ve špinavém autě i mušle v teple. Obchodníkům hrozí pokuty

Mušle přepravované v teple u tržnice Sapa v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mušle přepravované v teple u tržnice Sapa v Praze. | foto: ČTK

Praha Desítky kilogramů potravin neznámého původu, ryby ve špinavém autě či mušle přepravované v teple odhalila páteční kontrola tržnice Sapa v Praze. Někteří přepravci zboží navíc měli auta ve špatném stavu, a jeden ani neměl řidičské oprávnění. Na policejním webu to oznámil mluvčí pražské policie Tomáš Hulan..

 Za chyby hrozí obchodníkům pokuty až 50 milionů korun. Na akci se podílelo 50 policistů, celníků a kontrolorů veterinární správy a potravinářské inspekce.

Kontrola v libušské tržnici byla zaměřena na prodávané potraviny i přijíždějící auta se zbožím. Od rána byly prověřeny podle Hulana zhruba dvě stovky lidí a téměř stejné množství aut.

Při prověrce potravin našli pracovníci Státní veterinární správy a Státní zemědělské a potravinářské inspekce například 14,5 kilogramu živočišných produktů a 65 kusů vajec neznámého původu. Byly mezi nimi třeba vepřové nohy, dršťky a závitky, kterým chybělo označení i doklad původu. Dále objevili kontroloři auto převážející rybí produkty, které vůbec nebylo registrováno pro přepravu živočišných výrobků. Nákladový prostor vozu byl navíc špinavý a měl podlahu ze dřeva, takže se do ní mohly vsáknout tekutiny z převáženého zboží.

Zástupci celní správy kontrolují zboží v nákladním prostoru dodávky u tržnice...
Policisté spolu s celníky a veterináři kontrolovali tržnici Sapa v Praze....

Mušle ležely ve špinavé tekutině

Inspektoři zadrželi také 19 kilogramů mušlí, u kterých nebyla zajištěna správná přepravní teplota. Mušle rovněž ležely ve znečištěné tekutině, která se z nich uvolňovala. Prověrka odhalila i přepravce, který dovážel do tržnice exotické ovoce v autě společně s pneumatikami, nebo prodejce nabízejícího přes 44 kilogramů potravin s jakostními vadami a bez dokladů původu.

Ze zkontrolovaných řidičů, dovážejících zboží do Sapy, nemělo 17 z nich auto v dobrém technickém stavu, některým chyběli doklady k nákladu a jeden neměl řidičský průkaz.

Nedostatků je mnoho, kontroly se budou opakovat

Opakované kontroly v Sapě mají podle Hulana pozitivní dopad. „Nicméně zjištěných nedostatků je stále dost. Je tedy nasnadě, že tyto kontroly budou i nadále pokračovat,“ doplnil.

Minulou sobotu například veterináři a celníci našli v areálu velkotržnice Sapa auto, ve kterém bylo 210 kilogramů zapáchajících vepřových vnitřností. Maso nebylo značené a automobil neměl chlazení v chodu. Loni tam objevili i několik nelegálních skladů, kde byly více než dvě tuny ryb a mořských plodů.

Veterináři v poslední době zintenzivnili v celém Česku kontroly dovozového masa po vypuknutí kauzy s problematickým polským hovězím. Na jejím začátku stála tajně natočená reportáž zpravodajské televize TVN24 z masokombinátu v Mazovském vojvodství, kde byl v noci porážen nemocný dobytek. Jatka už byla uzavřena. Česko od 21. února ale zavedlo kontroly zdravotní nezávadnosti veškerého hovězího dovezeného z Polska. Důvodem bylo zjištění veterinářů, že stovky kilogramů dovezeného polského hovězího obsahovalo bakterie salmonely.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!