28. března 2013 8:05, aktualizováno  11:29 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Policejní manévry na Kypru, před bankami se tvoří dlouhé fronty

Kyperská vláda již rozhodla, že po otevření bank budou na přechodnou dobu platit omezení pohybu kapitálu, která mají zamezit hromadnému vybírání vkladů a následnému masivnímu odlivu kapitálu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kyperská vláda již rozhodla, že po otevření bank budou na přechodnou dobu platit omezení pohybu kapitálu, která mají zamezit hromadnému vybírání vkladů a následnému masivnímu odlivu kapitálu. | foto: MAFRA - Tomáš Krist

NIKÓSIE Kypřané mohou po dvou týdnech řešení finanční krize znovu do svých bank. Na výběry u přepážek, které se otevřely v 11:00 SEČ, platí přísná omezení, která mají zabránit úniku kapitálu. Na klidný průběh transakcí dohlížejí příslušníci bezpečnostních agentur. Podle přímých záběrů kyperské televize se u vchodů do bankovních poboček vytvořily dlouhé fronty.

Policie zmobilizovala síly pro případ, že by kvůli očekávanému návalu v bankách vypukly nepokoje v ulicích. Přímo v každé bankovní pobočce hlídkují pracovníci soukromé bezpečnostní agentury. Policisté ozbrojení samopaly dohlíželi na noční převoz kontejnerů s bankovkami v úhrnné hodnotě pěti miliard eur, které poslala Evropská cenrální banka a které byly rozváženy po jednotlivých pobočkách.

V zemi vládne napjatá atmosféra, kterou i ve středu provázelo několik demonstrací. Poslední protesty za účasti několika stovek lidí se uskutečnily v noci před budovou kyperské centrální banky. "Nic nezaplatíme, nic nedlužíme," skandoval dav.

Kvůli přetrvávajícím obavám z velkého odlivu peněz je ode dneška limit pro výběr hotovosti v bankomatech 300 eur (7700 korun) denně na majitele účtu. V zemi bude možné bez omezení platit kyperskými platebními kartami, ale v zahraničí jen do částky 5000 eur (zhruba 129 000 korun) měsíčně. Dovozci nebudou smět převádět peníze do zahraničí, pokud neprokážou, že platí za importované zboží.

ČTĚTE TAKÉ:

Na Kypru už je jasné, že majitelé nepojištěných vkladů nad 100 000 eur pocítí ztráty v řádu desítek procent. Podle posledních informací půjde o zhruba 35 procent v případě největší komerční banky v zemi Bank of Cyprus, která se částečně sloučí s druhou bankou Laiki, jež je v likvidaci.

Majitelé velkých kont v Laiki se mohou obávat ještě větších ztrát. V průběhu posledních dnů kyperský ministr financí Michalis Sarris operoval s odhady jdoucími od 40procentních až 80procentních případných ztrát.

Bank of Cyprus a banka Laiki se kvůli nedobytným pohledávkám topí v dluzích, za něž vláda, která je sama ve vážných finančních obtížích, nechce ručit a náklady převádí na bedra střadatelů nalákaných příznivějšími úroky než ve zbytku EU.

Lidovky.cz, ČTK