22. července 2010 14:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Policie nachystala léčku na neplatiče parkovného na letišti Ruzyně

Letiště Praha | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště Praha | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Cizinecká policie a pracovníci ruzyňského letiště přistihli v červnu při namátkových kontrolách 37 řidičů, kteří nezaplatili parkovné. S kontrolami začalo Letiště Praha právě letos v červnu. Řidiči obcházejí placení parkovného takzvanými vláčky.

Podvádějící šoféři si vyčíhají okamžik, kdy jiný řidič platí parkovné, a přijedou se svým vozem těsně za něj. Jakmile se zvedne závora, projedou tak až dva vozy bez placení, popsal praktiky Luděk Šmejkal z cizinecké policie.

V červnu tak letiště přišlo o 420 tisíc korun na parkovném, sdělila mluvčí letiště Michaela Lagronová. Podle ní k tomuto nešvaru dochází na krátkodobých parkovištích, která hlavně slouží k vyložení či naložení zavazadel a je zde parkovné 15 minut zadarmo.

Klíčová značka STOP KASA
Namátkovými kontrolami se daří nepoctivé řidiče odhalit. "Řidiče celou dobu sledují kamery a jejich přestupky jsou dokumentovány," dodal Šmejkal.

Přistižený neplatič je pak pokutován za přestupek. "Toho se dopouští tím, že nedodržel dopravní značení," řekl Šmejkal. Na výjezdu z parkoviště je totiž značka STOP KASA. Pokud řidič na ni nezastaví, dopouští se přestupku, za který na místě může dostat blokovou pokutu až do 2000 korun. Pokud ji odmítne zaplatit, je předán do správního řízení.

Další pokutu pak vymáhá letiště
Tím však trest pro neplatiče parkovného nekončí a jsou předáni pracovníkům letiště. Ti jim za nedodržení provozního řádu parkoviště mohou naúčtovat další sankce. "Za jedno projetí jsou to 2000, za dvě 5000 a za tři už 15 tisíc korun," řekl Pavel Dochvát, manažer pro provoz parkování Letiště Praha. Pokud nezaplatí, začne pokutu letiště vymáhat soudní cestou.

Nejčastější výmluvou přistižených řidičů je podle Šmejkala to, že si značky upozorňující na zaplacení nevšimli.

ČTK