Sobota 24. října 2020svátek má Nina 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Policie se v kauze Lesy ČR zajímá o podnikatele s vazbami na ČSSD

Protikorupční policie prohledává v souvislosti s podezřelými zakázkami Lesů ČR... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protikorupční policie prohledává v souvislosti s podezřelými zakázkami Lesů ČR... | foto: MAFRA - Jiří Meixner

HRADEC KRÁLOVÉ Razie protikorupční policie v ústředí Lesů ČR se neodehrávala pouze v Hradci Králové, ale také v pražském sídle dodavatelů IT služeb a domě podnikatele Jiřího Harta. Ten má už dob předsednictví Stanislava Grosse vazby na ČSSD. Před podezřelými tendry státního podniku varoval už před lety Nejvyšší kontrolní úřad i Bezpečnostní informační služba, zásah ale přišel až na základě trestního oznámení, které bylo podáno vloni.

Protikorupční policie se v kauze vyvádění peněz z Lesů ČR zabývá škodou na úrovni 350 milionů korun. Jak uvedl její mluvčí Jaroslav Ibehej, prověřuje se podezření z trestných činů porušení povinnosti při správě cizího majetku a legalizace výnosů z trestné činnosti.

Varování od NKÚ i BIS

V generálním ředitelství státního podniku Lesy ČR v Hradci Králové zasahovala protikorupční policie.

Lesy ČR, kterým patří polovina lesů v zemi, v pondělí uvedly, že policii při vyšetřování případu poskytnou plnou součinnost. Dosud podnik tvrdil, že zakázky na IT byly řádně zadány a soutěženy v souladu se zákonem o veřejných zakázkách.

Nestandardní způsob jejich zadávání ale dlouhodobě kritizuje i Nejvyšší kontrolní úřad. Na netransparentní finanční toky ze státního podniku upozorňovala v minulosti opakovaně také Bezpečnostní informační služba.

Vyšetřování se týká údajně nadhodnocených tendrů na dodavatele IT služeb v hodnotě až 1,6 miliardy korun z roku 2008.

Zakázku na dodávku komunikačních systémů za více než 600 milionů získaly společnosti Dynn a Time Import, které sídlí na stejné adrese a spojuje je jméno podnikatele Jiřího Harta.

Právě v sídle obou firem i v Hartově vile v pondělí zasahoval policejní tým. Hart, který sedí v dozorčí radě firmy Dynn, už v pondělí oznámil, že zásah policie vítá, protože pomůže problematické zakázky objasnit.

Billboardy a veřejné zakázky

Podle protikorupční organizace zIndex patří společnost Dynn mezi špičku firem se skrytými vlastníky žijících z veřejných tendrů. Už předloni například Hospodářské noviny upozornily na předraženou zakázku na dodávání IT služeb od firmy Dynn pro Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Tu podepsala bývalá ředitelka a členka ČSSD Marie Aluštíková.

Není to jediné spojení Jiřího Harta se sociálními demokraty. Společně s lobbistou Andrejem Surňakem připravoval pro Stanislava Grosse kampaň „Myslím to upřímně“ a podle zjištění HN jedna z Hartových firem objednávala billboardy pro ČSSD i při sněmovních volbách v roce 2010.

Případem se zabývá úřad Lenky Bradáčové

Na neprůhledné toky peněz ze státních firem už od roku 2007 upozorňuje BIS, která ve svých výročních zprávách uvádí Lesy ČR jako ukázkový případ. Podezřelé zakázky podniku kritizoval před lety také NKÚ. Pondělní policejní zásah ale přišel až na základě trestního oznámení z roku 2012.

„Případem se zabýváme od loňska, kdy přišlo trestní oznámení. Nyní budeme prověřovat materiál zajištěný z prohlídek a dále postupovat podle trestního řádu,“ řekl serveru Lidovky.cz dozorující žalobce Marek Solar z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Šéfka úřadu Lenka Bradáčová k případu nechtěla uvádět další informace. Policie zatím nikoho neobvinila ani nezadržela, v případě odsouzení by ale mohly padnout až osmileté tresty.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...