1. června 2009 21:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Policie zadržela přes deset lidí kvůli machinacím s palivy

Roman Skřepek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Skřepek. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Více než deset lidí zadrželi policisté z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality v souvislosti s rozsáhlými machinacemi s dovozem a prodejem pohonných hmot.

Většina ze zadržených byla obviněna a byla na ně uvalena vazba, napsal dnes na policejním serveru mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

Server iHned.cz dnes uvedl, že podle Hospodářských novin (HN) nezákonné praktiky s nezaplacenou DPH připravily stát řádově o stovky milionů korun.

"Bylo zadrženo víc než deset osob, z nichž většina byla obviněna a byla na ně uvalena vazba," uvedl Skřepek bez dalších podrobností. ČTK řekl, že veškeré bližší informace sdělí na úterním briefingu. Zatčením podezřelých podle mluvčího vyvrcholila dlouhodobě připravovaná akce s krycím názvem Linz.

O podvodech s dovozem a následném prodeji benzinu a nafty bez zaplacení DPH již dříve informovaly HN. "Přes hranice z rakouského Lince k nám míří denně nevídaný počet kolem čtyřiceti cisteren. Z dovozu a následného nezdaněného prodeje hmoty si udělala spousta lidí dobrý byznys," řekl již dříve HN zdroj z petrolejářské branže.

Podle HN se potvrzují informace, že jde o různé formy přelévání daňové povinnosti z firmy na firmu.

"Pár dnů před platbou daně se stane, že musíte zaplatit nějakou smluvní pokutu směrem do zahraničí. Většinou jsou to destinace jako Katar, Mauricius, kde jste musel zaplatit pokutu nějaké offshorové společnosti. Vy to jako řádný byznysmen zaplatíte, ale už vám pak nezbývá na to DPH," řekl HN šéf Benziny Martin Durčák. Byznys pak pokračuje přes další "eseróčka", píše server.

Obchodníci s palivy se podle HN stále častěji pozastavují nad rostoucím počtem extrémně výhodných nabídek na dodávky neomezeného množství benzinu a nafty za ceny minimálně o korunu na litru nižší, než jaká byla aktuálně velkoobchodní cena na trhu, a dokonce i kotovaná cena na burze.

"Podle lidí z branže je to jednoduché. Pokud podvodník ušetří na nezaplacené DPH, což je při nynějších cenách u pump kolem pěti korun za litr, můžete snadno nabízet zboží dál za takový dumping. A sám vydělá miliony," napsal server.

Miliony dovezených hektolitrů benzinu a nafty nemohou dovozci většinou hned prodat a musejí ho na čas uskladnit. "Čepro - státem ovládaný distributor a majitel největších skladů paliv v zemi - se už v souvislosti s vyšetřováním podezřelých obchodů rozhodlo, že nebude skladovat každému, kdo o to požádá," uvedl server.

ČTK