Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 15 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Policie zasahovala v ČEB kvůli devíti obchodům za 11 miliard

Policie zasahuje v České exportní bance a ve státní pojišťovací společnosti EGAP. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie zasahuje v České exportní bance a ve státní pojišťovací společnosti EGAP. | foto: MAFRA – Petr Topič

PRAHA Protikorupční policie zasahovala minulý týden v České exportní bance (ČEB) kvůli devíti obchodním případům. Jako dodavatelé v nich figurují firmy PSJ a Sklostroj Turnov. Vyplývá to z příkazu k prohlídce, který vydal Obvodní soud pro Prahu 5.

Stavební firma PSJ v tiskové zprávě uvedla, že kriminalisté zjišťují, zda ČEB dodržela všechny zákonné postupy a vnitřní předpisy při schvalování úvěrů zahraničním investorům. Prověřují také jednání bývalých členů představenstva a dozorčí rady ČEB. PSJ byla jednou z firem, v nichž policie minulý týden také zasahovala.

Zásah v sídle PSJ se týkal tří obchodních případů. Šlo o poskytnutí úvěrů ČEB tuniské firmě M.F.M., Tourism, Hotels and Resorts and Developer, ruské Ryazan Shopping Mall a další ruské společnosti OOO DOK Kalevala. Podle příkazu k prohlídce, vydaného 9. ledna, v dalších pěti případech figuruje jako dodavatel společnost Sklostroj Turnov CZ (více o razii ve společnosti Sklostroj čtěte ZDE). V jednom případě šlo o úvěr pro ECM China Investments.

"V případě tří vyšetřovaných projektů byla PSJ dodavatelem zahraničního investora, jehož úvěrovou smlouvu s ČEB policie z různých důvodů prošetřuje. V žádném z případů se nevyšetřuje pochybení PSJ, ale pochybení ČEB," uvedl generální ředitel PSJ František Vaculík.

ČEB pochybila, když si nezajistila ručení

Policie vyšetřuje mj. poskytnutí úvěru ČEB ruské společnosti OOO Orskiy Zavod Tarnago na stavbu sklářského závodu v městě Orsk s limitem úvěru 588 milionů korun. Výstavbu zajišťoval Sklostroj Turnov CZ.

Podle PSJ policie také prošetřuje poskytnutí úvěru tuniské společnosti M.F.M., Tourism, Hotels and Resorts and Developer na stavbu téměř 600 apartmánů. Podezření na pochybení ČEB spočívá v tom, že si podle vnitřních směrnic nezajistila ručení za úvěr zástavou pozemků. Státu tak dle dokumentu byla způsobena škoda 11,9 milionu eur (326 milionů Kč).

Policie rovněž prošetřuje dodatečné změny úvěru poskytnutého ČEB společnosti Ryazan Shopping Mall, ze skupiny ECM se sídlem na Kypru, na výstavbu obchodního a zábavního centra v ruské Rjazani. Policie šetří fakt, že ČEB nepředložila své dozorčí radě k odsouhlasení dodatečné změny podmínek smlouvy o úvěru a bez souhlasu dozorčí rady uzavřela dodatek ke smlouvě se zahraničním investorem. Podle příkazu k prohlídce byla státu v tomto případě způsobena škoda 111,3 milionu eur (tři miliardy Kč).

Miliardové škody státu

Protikorupční policie rovněž zkoumá dodatečné změny úvěru poskytnutého společnosti OOO DOK Kalevala na financování stavby závodu na výrobu OSB desek v Rusku. Kriminalisté vyšetřují dle PSJ fakt, že ČEB nepředložila své dozorčí radě ke schválení změny již odsouhlaseného úvěru. V tomto případě byla státu údajně způsobena škoda 141,77 milionu eur (3,8 mld.Kč).

Z příkazu k prohlídce vyplývá, že podle policistů v ČEB v některých případech docházelo k nestandardním "nátlakům" ze strany vedoucích pracovníků na podřízené pracovníky, kteří posuzovali daný obchodní případ.

ČTĚTE TAKÉ:

Tito pracovníci byli údajně nuceni upravit předkládací zprávu tak, aby projekt mohl být úvěrován. "Dále bylo zjištěno, že Lubomír Pokorný, bývalý generální ředitel ČEB, na jednání dozorčí rady ČEB nepředkládal v některých případech úplné, resp. dostatečné podklady, důležité pro posouzení a rozhodnutí o obchodním případu. V důsledku tohoto jednání uzavřela ČEB řadu smluv o úvěru, které v současné době nejsou řádně plněny," stojí v dokumentu.

Podle loňské zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) ČEB neoprávněně poskytla úvěry za 8,2 miliardy korun. U části úvěrů banka navíc porušila zákon. Pokud by dlužníci peníze nesplatili, ztráta by šla na vrub státu. Problémy se splácením mají podle NKÚ dlužníci v sedmi z devíti kontrolovaných případů. Pochybnosti údajně vzbuzuje i výběr firem, které finance získaly.

Podezřelé obchody ČEB

  • Sklárny v Rusku: celková škoda při obchodech podle policie přesahuje 151 milionů eur (podle vyšetřovateli uváděného kurzu téměř 3,9 miliardy korun).
  • Výstavba nového sklářského závodu ve městě Orsk v Povolží, který realizovala společnost Sklostroj Turnov CZ; úvěr téměř 23 milionů eur (589 milionů korun) schválila ČEB 14. prosince 2005
  • Rozšíření a modernizace sklárny v Novosibirsku, třetím největším ruském městě, zajišťoval také Sklostroj Turnov CZ; úvěr zhruba 38,5 milionu eur (991 milionů korun) schválila ČEB 31. července 2006
  • Výstavba sklárny pro firmu Kompania Progress sídlící v Moskvě, opět ji měl realizovat Sklostroj Turnov CZ; původní úvěr 19 milionů eur z 28. srpna 2007 byl o rok později navýšen na 47 milionů eur, do listopadu 2012 bylo vyčerpáno přes 26 milionů eur (670 milionů korun)
  • Výstavba sklárny v sibiřském Omsku, kterou také zajišťoval Sklostroj Turnov CZ; z úvěru 47 milionů eur, schváleného 29. listopadu 2007, bylo do listopadu 2009 vyčerpáno zhruba 34,5 milionu eur (890 milionů korun).
  • Rozšíření sklárny ve městě Krasnyj Guljaj nedaleko Uljanovsku, také zajištěný Sklostrojem Turnov CZ; z úvěru více než 43 milionů eur, schváleného 26. června 2009, bylo do června 2010 vyčerpáno téměř 30 milionů eur (770 milionů korun).
  • Turistický resort v Tunisku:  úvěr téměř 49,5 milionu eur na výstavbu 569 apartmánů pro turisty, které měla vybudovat jihlavská společnost PSJ, schválila ČEB 30. června 2009; do června 2010 z něj bylo vyčerpáno téměř 12 milionů eur (300 milionů korun).
  • Realitní obchody v Číně: v prosinci 2009 ČEB schválila úvěr 12 milionů dolarů (téměř 240 milionů korun), který měla firma ECM China Investments (dceřiná společnost developera ECM Real Estate Investment) použít na nákup podílů v realitních firmách, vlastněných její mateřskou společností.
  • Výstavba obchodního centra v Rusku: úvěr přes 111 milionů eur (téměř 2,9 miliardy korun) na vybudování obchodního a zábavního centra v půlmilionové Rjazani ležící na Volze schválila ČEB 16. dubna 2010; dodavatelem stavby pro jednu z firem patřících do skupiny společností kolem ECM byla jihlavská PSJ.
  • Výstavba závodu na výrobu OSB desek v Rusku: úvěr téměř 142 milionů eur (zhruba 3,7 miliardy korun) na výstavbu závodu na výrobu stavebních desek v Petrozavodsku na západě Ruska schválila ČEB 3. února 2011; dodavatelem byla jihlavská společnost PSJ.
,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!