23. března 2012 9:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Policisté a strojvedoucí vydrží v zaměstnání nejdéle

Šťastní pracující - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šťastní pracující - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Nejméně střídají zaměstnání policisté, strojvedoucí a výpravčí. Naopak nejčastěji střídají práci personální konzultanti, plavčíci, telemarketingoví pracovníci, promotéři a telefonní operátoři.

Údaje přinesl pracovní portál Profesia.cz. Policisté vydrží na jednom místě v průměru 15,6 let, strojvedoucí 13,3 let a výpravčí 11,6 let.

"Více než deset let v jednom zaměstnání zůstává i vedoucí pošty nebo hasič, tedy pozice, které často zastávají lidé pracující ve státních společnostech," uvedla manažerka Profesie Zuzana Lincová.

ČTĚTE TAKÉ

Uchazeči o práci přes portál Profesia.cz starší 17 let ve svých životopisech uvádějí, že v průměru za svůj život pracovali ve dvou různých zaměstnáních. Častěji mění zaměstnání uchazeč o práci s vysokoškolským vzděláním než uchazeč s ukončeným základním vzděláním.

Nejvíce mění zaměstnání lidé na manažerských pozicích

Lidé ve věku od 17 do 24 let mají za sebou v průměru 1,4 předchozího zaměstnání. O deset let později uchazeči o práci uvádějí, že mají za sebou v průměru 2,6 zaměstnání. V dalších letech už nová zaměstnání přibývají pomaleji.

Jedním z důvodů je podle Lincové to, že mladí lidé mají méně závazků a mohou si dovolit zaměstnání střídat častěji. Nejsou totiž poznamenáni minulostí, kdy bylo běžné, že člověk v jednom zaměstnání odpracoval celý život.

Nejvíce kariérních změn uvádějí lidé, kteří chtějí pracovat jako vrcholoví manažeři. Mezi top manažerské pozice patří například finanční, ekonomický, výrobní nebo výkonný ředitel. Když se o tuto práci ucházejí, mají za sebou 3,9 předchozího zaměstnání. Lidé, kteří si hledají práci na nízko kvalifikovaných pozicích, mají za sebou 2,9 předchozího zaměstnání.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK