17. ledna 2011 16:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Politici a korporace se třesou. Švýcarský bankéř předal data WikiLeaks

Julian Assange drží disky s daty o klientech švýcarské banky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Julian Assange drží disky s daty o klientech švýcarské banky. | foto: Reuters

LONDÝN Bývalý švýcarský bankéř Rudolf Elmer v Londýně předal serveru WikiLeaks data, která podle něj dokumentují, že asi 2000 obchodníků, politiků a korporací se vyhýbalo placení daní přes konta v bankách v daňových rájích.

Dva disky s daty převzal od Elmera spoluzakladatel WikiLeaks Julian Assange, podle něhož by předané informace mohly být zveřejněny už za dva týdny.

Elmer neoznámil žádná jména, kterých se dokumenty údajně týkají. Chci především ukázat, jak funguje systém daňových rájů, řekl Elmer na tiskové konferenci.

Data se týkají 2000 jednotlivců s velkým jměním, první informace by mohly být do dvou týdnů
V rozhovoru, který otiskl britský nedělník The Observer, Elmer řekl, že informace o daňových únicích se týkají asi 2000 "jednotlivců s velkým jměním", nadnárodních společností a finančních institucí. Podle něj pocházejí z USA, Británie, Německa, Rakouska i Asie. Je mezi nimi údajně asi 40 politiků.

Assange uvedl, že první informace z disků, které mu Elmer předal, by mohly být zveřejněny během dvou týdnů. Nejprve je WikiLeaks budou konzultovat s odborníky a prověřovat. Assange ale přislíbil "úplné zveřejnění" s tím, že informace předá i britskému protikorupčnímu úřadu.

Úředník bude obviněn z porušení bankovního tajemství
Připomněl současně, že WikiLeaks se zabývají řadou dalších věcí, včetně vydávání důvěrných amerických diplomatických depeší. Zatím bylo zveřejněno 2,3 procenta z depeší, které mají WikiLeaks údajně k dispozici, řekl Assange s tím, že celý proces bude pokračovat i v příštích měsících.
Rudolf Elmer

Elmer pracoval do roku 2002 osm let na Kajmanských ostrovech pro fond velké švýcarské banky Julius Baer. Za dva dny se objeví před soudem v Curychu, kde je obžalován z porušení zákonů o bankovním tajemství.

Dokumenty, které předal WikiLeaks, pokrývají údajně období mezi lety 1990 až 2009 a zahrnují i informace z dalších bankovních zdrojů.

Banka obvinění odmítá
Banka Julius Baer Elmerova obvinění odmítá. V pátek vydala prohlášení, podle něhož jde Elmerovi jen o diskreditaci banky a jejích klientů. "S tímto záměrem šíří nepodložená obvinění a předává médiím nezákonně nabyté dokumenty a posléze také WikiLeaks," uvádí prohlášení, podle něhož Elmer některé dokumenty také padělal.
WikiLeaks founder Julian Assange poses for photographers after a news conference at the Frontline Club in London

Pro Assange byla tisková konference v centru Londýna prvním vystoupením na veřejnosti od 16. prosince, kdy byl propuštěn z vazby na kauci. Čeká ho soudní jednání o extradici do Švédska, kde je vyšetřován kvůli obvinění ze znásilnění.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!