18. září 2013 18:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Politici o miliardách pro Paskov: Ať platí Bakala vs Postarat se musí stát

Zdeněk Bakala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Bakala | foto: Lidové noviny

Společnost New World Resources (NWR) plánuje uzavřít důl Paskov na Frýdecko-Místecku. Pokud by stát přislíbil pomoc, k uzavření dojde až v roce 2018. V opačném případě už v prosinci příštího roku. Server Lidovky.cz se ptal předsedů a místopředsedů politických stran, zda podle nich má cenu, aby stát investoval do dolu Paskov, i když je jeho konec jistý.

Bohuslav Sobotka vidí řešení současné vládní krize v předčasných volbách.

Bohuslav Sobotka (ČSSD)
Investovat do dolu by měli jeho soukromí vlastníci ze zisku minulých let. Stát by se mohl podílet na útlumu pouze tehdy, pokud by na něj OKD důl za korunu převedlo. Klíčová by ale měla být role státu při podpoře zaměstnávání propuštěných zaměstnanců.

Na pietní akci v obci Ležáky přijel také Karel Schwarzenberg.

Karel Schwarzenberg (TOP 09)
Ne. Musíte se postarat o lidi, kterým hrozí nezaměstnanost. Vytvořit nová pracovní místa a ne uměle něco udržovat za strašné peníze, co udržitelné není. Samozřejmě je povinnost státu se starat o to, aby tam byly dobré podmínky a investice. Ale něco, co udržitelné není, uměle udržovat na úkor poplatníků považuji za nesmysl. Když máte rakovinu, tak musíte udělat operaci, a ne pořád používat léky proti bolesti. To nemá smysl.

Alena Gajdůšková na sjezdu ČSSD.

Alena Gajdůšková (ČSSD)
Myslím si, že je to potřeba skutečně dobře promyslet. Udělat analýzu toho, jestli to bude mít dlouhodobé dopady. To, co je důležité, je zachovat pracovní místa, respektive postarat se o lidi, o zaměstnanost v tom regionu. Jestli k tomu vede cesta zachovat to, tedy nacpat tam miliardy, nebo naopak, tak jak je nastaven evropský globalizační fond, tak to je skutečně velká otázka a já to v této chvíli neumím rozhodnout. To musí posoudit týmy, odborníci, ekonomové. Zásadní je postarat se o ty lidi tam.

ČTĚTE TAKÉ:

Pavel Bělobrádek

Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL)
Domnívám se, že je potřeba o tom uvažovat. Je to krajní řešení. V podstatě tu situaci je třeba nejdříve pořádně promyslet, než se k takovým věcem přistoupí. Samozřejmě toho času do konce roku 2014 není tolik, ale já myslím, že prostor na vyjednávání se současnými vlastníky je skutečným řešením.

Vladimír Kruliš

Vladimír Kruliš (SPOZ)
Určitě ano. Chceme, aby zavření byl kontinuální proces, který umožní zavedení sociálních rekvalifikačních procesů tak, aby lidé nezůstali ze dne na den bez práce. Musíme se snažit najít pro maximum těchto lidí uplatnění.

Kateřina Konečná

Kateřina Konečná (KSČM)
Černý Petr je totiž jednoznačně v rukách jednoho z nejbohatších Čechů Zdeňka Bakaly a ostatních spoluvlastníků. Avšak ti místo, aby zodpovědně hledali řešení na záchranu podniku a především tisíců míst v regionu, kde je už nyní desetiprocentní nezaměstnanost, rozehráli bezohlednou vyděračskou hru. Vláda nynější, ale i ta, která vzejde z říjnových voleb, na ni však nesmí přistoupit.

Předseda Strany zelených Ondřej Liška.

Ondřej Liška (SZ)
Myslím si, že je potřeba být velmi opatrný, protože veřejné prostředky, které by takto stát investoval, nesmí sloužit pouze k prodloužení životnosti toho dolu, nýbrž k restrukturalizaci místního pracovního trhu tak, aby lidé, kteří budou nepochybně postiženi při propouštění, ať už teď nebo o pár let později, musí najít práci. Tohle odvětví je téma neperspektivní. A stát by měl investovat především do inovací do a strukturálních reforem, které umožní těmto lidem získat novou kvalitnější práci. To znamená, že pouhá přímočará podpora, která prodlouží neperspektivní projekt, tak nedává smysl.

Jiří Pospíšil.

Jiří Pospíšil (ODS)
Stát by to měl řešit a měl by řešit i sociální problémy, které z toho vyvstanou. To znamená, že ta otázka se musí posoudit velmi pečlivě a ne to nechat být a nestarat se o případné propuštěné dělníky. 

Andrej Babiš

Andrej Babiš (ANO)
Levice v čele s panem Sobotkou, který byl v té době ministrem financí, připravila špatnou privatizací tisíce lidí o byty OKD a další tisíce zřejmě připraví o práci. Teď stejný pan Sobotka křičí, aby stát stejnému soukromému investorovi znovu pomohl. Je to nesmysl.

pefPetra Fabiánová

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...