14. října 2011 16:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Politici: Roman by měl odejít z ČEZ úplně

Martin Roman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Roman | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Pokud se prokáže napojení bývalého šéfa energetické společnosti ČEZ Martina Romana na Škodu Plzeň, bude muset opustit funkci předsedy dozorčí rady ČEZ.

Podle serveru iHNed.cz to vyplývá z prvních reakcí politiků na dokumenty, které dnes zveřejnila Mladá fronta Dnes (MfD). Ty podporují dřívější spekulace, že Roman je jedním z vlastníků Škody Plzeň. V polistopadové éře by tak šlo o největší střet zájmů, píše server. Roman veškeré vazby popírá.

ČTĚTE VÍCE:

"Jestli se tyto informace potvrdí, tak si nedovedu představit, že by byl i nadále v roli předsedy dozorčí rady. Spojení mezi energetickým koncernem a společností, která od tohoto koncernu následně dostává zakázky, to si opravdu představit nedovedu," řekl serveru iHNed.cz ministr dopravy Pavel Dobeš (VV).

Že by Roman neměl zůstat v dozorčí radě si myslí také předseda rozpočtového výboru sněmovny Pavel Suchánek (ODS) nebo šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

"Pokud se potvrdí podezření na jakoukoli provázanost nebo dokonce trestný čin, myslím, že by ministerstvo financí mělo zvážit, zda může být Martin Roman členem dozorčí rady. V dozorčích radách by měly sedět jen morálně bezúhonné osoby," uvedl Gazdík.

Ministr financí Miroslav Kalousek se podle svého mluvčího Ondřeje Jakoba obrátí na předsedu představenstva a generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše s žádostí, aby prošetřil, zda mohlo dojít ke konfliktu zájmů bývalého předsedy představenstva Martina Romana při zadávání zakázek společnosti ČEZ, píše server.

Deník MfD dnes zveřejnil dokumenty, které naznačují, že se Roman ve Škodovce spolu s dalšími třemi nejvyššími manažery choval jako majitel.

Těsně před odchodem ze Škody Holding do ČEZ totiž Roman uzavřel s Tomášem Krskem, Jiřím Zapletalem a Michalem Koreckým dohodu, že se může do čela představenstva a na post generálního ředitele Škody kdykoli vrátit. "Takovou dohodu může uzavřít a splnit snad jen majitel společnosti," poznamenává list.

Lidovky.cz, ČTK