Středa 8. července 2020svátek má Nora 18 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Politolog i šéf exportérů se shodli: Nečas dostal od Klause za uši

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Český vývoz ohrožuje móda dalajlamismu a falešná podpora Pussy Riot, nechal se slyšet premiér Petr Nečas. "Českému exportu jako celku to neškodí. Je to spíš vyřizování účtů v koalici," říká šéf Asociace exportérů Jiří Grund. A politolog Michael Romancov se přidává: "Na mě to celé působí dojmem, že pan premiér Nečas dostal od Václava Klause za uši."

"Výroky vůbec nechápu. Je to úplný nesmysl, který celou dobu razí Václav Klaus. Při obchodu, ať už s Ruskem nebo Čínou, nejsou pro tamější obchodní elity lidská práva podstatná a zásadní nejsou ani pro většinu obchodní elity v Česku, i když by měla být. Přinejmenším by měla být ošetřena ve vládních dokumentech. Premiér Nečas se až doposud prezentoval jako člověk, který si lidskoprávní rozměr uvědomuje a teď najednou, právě v okamžiku, kdy mu Václav Klaus podrazil nohy, se v tomto symbolickém, leč důležitém aspektu přidává na jeho stranu," řekl serveru Lidovky.cz Michael Romancov.

O PREMIÉROVÝCH VÝROCÍCH VÍCE ZDE:

Podle politologa jsou Nečasovy výroky čistě vnitropolitickou záležitostí. "Nechápu, proč by to jinak dělal. Až doposud byl v této otázce konzistentní  a teď najednou otočil o 180 stupňů," myslí si Romancov.

Pro Rusy je důležitá přijatelná cena a špičková kvalita

Romancov také nesouhlasí, že by Česko bylo natolik důležitým obchodním partnerem Ruska a Číny, aby se tam někdo angažovaností českých politiků ve veřejných tématech, jako je případ Pussy Riot, zabýval. "Kdyby to Rusové brali zásadně, tak by například zvažovali účast v tendru ohledně Temelína. To je totiž skutečně jediná zásadní zakázka, kterou česká vláda směrem k Rusku směřuje. Pochybuji, že by jakýkoliv výrok ať už o Pussy Riot nebo třeba o prezidentovi Putinovi v čele hejna jeřábů negativně ovlivnil zájem ruského byznysu o Českou republiku. Co se českého exportu do Ruské federace týče, jsem přesvědčen, že Rusové od nás berou jen to, co jsme ochotni nabídnout za přijatelnou cenou a ve špičkové světové kvalitě. Není důvod, proč by výroky kohokoli u nás na adresu ruských představitelů něco změnily," říká.

Je to vyřizování účtů v koalici, tvrdí šéf exportérů

Podobný názor na Nečasův "recept" na podporu českého exportu vyjádřil i předseda Asociace exportérů Jiří Grund. "Českému exportu jako celku podpora Pussy Riot ani dalajlamy určitě škodit nebude, protože teritoriálně jsme zaměření úplně jinde. Hlavní byznys jde mimo vlády obou zemí, kde by to třeba teoreticky mohlo mít nějaký vliv. Ministerstvo zahraničí tohle podporuje, ale praktický vliv na export je naprosto minimální. To je spíš nějaké vyřizování účtů v koalici, než že by to mělo reálný základ," myslí si Grund. 

Hanák: Stabilní vztah s Čínou je pro Česko důležitý

S názorem premiéra Nečase se ale zcela ztotožňuje prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák. "Mám stejný názor jako pan premiér Nečas, dávno před ním jsem na tiskové konferenci ministerstva průmyslu a obchodu vyzýval politiky, aby se vyhýbali setkání, která můžou poškodit český export, měl jsem samozřejmě na mysli dalajlamu a neoficiální setkání s ním. Oficiální setkání s ním by Česká republika měla také zvažovat, s úctou k Václavu Havlovi, ale už není mezi námi, takže žádné extra přátelské důvody nikde vidět nejsou. Přece jen bychom se v tak složité situaci, v jaké se teď česká ekonomika nachází, těmto setkáním měli vyhýbat," myslí si Hanák.  

PŘEČTĚTE SI:

Česká republika má podle něj v Číně složitější situaci a mělo by jí záležet na budování stabilního vztahu. "Například potřebujeme zlepšit vízovou povinnost, ale k tomu potřebujeme politický klid," říká Hanák.

"Export do Ruska výrazně roste, můžu vám to potvrdit. Samozřejmě i tady na strojírenském veletrhu v Brně, kde teď jsem, je po indických a německých firmách nejvíce firem ruských a Rusko je pro Česko jednou z prioritních dvanácti exportních zemí. S ministrem (průmyslu a obchodu Martinem) Kubou odlétáme na konci září do Ruska na podnikatelskou misi, takže potřebujeme, aby nám při jednání s regiony náhodou nějaká politická situace nezkomplikovala život," vysvětlil předseda Svazu průmyslu a dopravy.    

Co řekl Petr Nečas o dalajlamovi a Pussy Riot?

"... Musíme také ale, dámy a pánové, zabránit některým módním politickým projevům, které objektivně řečeno mají dopad do našeho exportu.

Já bych si tady dovolil zmínit dvě. Umělé a falešné adorování takových záležitostí jako je ruská skupina Pussy Riot. Něco, co je vrcholem nevkusu, v žádném případě to není něco, co symbolizuje svobodu a demokracii, přesto se část politiků nechá unést touto módní vlnou, povzbuzovanou především novináři a má to potom dopad na praktický dopad v konkrétních exportních teritoriích.

Řekl bych i druhý konkrétní případ a to je moderní politická móda dalajlámismu, to znamená vzývání dalajlámy. To v žádném případě není úvaha o tom, že máme vyměnit naší proexportní politiku za politiku podpory lidských práv. Podpora lidských práv nadále musí zůstat klíčovou komponentou naší zahraniční politiky.

Ale není žádný důvod podívat se tváří v tvář skutečnosti, která je, a sice opět, že vzývání tohoto politického směru není podporou svobody a demokracie, při všech jaksi sympatiích ke kulturní autonomii Tibeťanů, ale je to vzývání režimu vlády, který by pravděpodobně neměl demokratický charakter, který by měl polofeudální teokratický charakter se silnými autoritativními prvky.

A pokud se naprosto nevhodně toto podporuje, tak samozřejmě může být potom teoreticky zpochybněna česká politika, která razí politiku jedné Číny, a tu my razíme.

A jsem přesvědčen, že těmito umělými problémy si nemáme házet klacky pod nohy, protože je to mimo jiné i ve prospěch naší ekonomiky. Ale není to žádný kšeft, žádný deal (obchod) na základě, které obětujeme svou politiku podpory lidských práv, protože v těchto případech o žádná lidská práva nejde, jde pouze o módní teorie, na které nemáme hloupě naskakovat..."


Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...