30. ledna 2017 9:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Polovina moravských vinoték propadla. Chybovaly v míře i v paragonech

Víno | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Víno | foto: Shutterstock

OLOMOUC Téměř polovina vinoték, které v závěru loňského roku prověřili kontroloři České obchodní inspekce v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, porušila zákon o ochraně spotřebitele. Neumožnily například zákazníkovi, aby si ověřil, jaké množství vína dostal, nebo mu nedali doklad se všemi náležitostmi.

Inspektoři zkontrolovali od 1. září do 31. prosince 45 vinoték. Závady zjistili v 21 z nich, což představuje 46,7 procenta. Za zjištěné nedostatky uložili inspektoři na místě třináct pokut dohromady za třináct tisíc korun, osm případů se řeší ve správním řízení.

„Ve čtrnácti případech neumožnili prodávající spotřebiteli ověřit si deklarované množství u čepovaných vín, neboť na provozovně nebyla k dispozici nádoba měřící objem,“ uvedl ředitel inspektorátu ČOI pro oba kraje Boris Stabryn.

Čtyřikrát zákazník nedostal na vyžádání doklad o zakoupení výrobků se všemi stanovenými náležitostmi, dvakrát prodavači použili při měření vína úředně neověřené měřidlo.

„Jeden obchodník neinformoval spotřebitele o ceně výrobků v souladu s cenovými předpisy a jeden prodávající neinformoval spotřebitele o peněžní částce za výkup vratných zálohovaných obalů,“ uvedl Stabryn.

Ve vinotéce můžete místo vína dostat jen obarvenou vodu.
ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!