Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 19 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Polovina sběren kovů porušuje zákon. Největším problémem je evidence

Sběrna. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sběrna. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Každá druhá sběrna kovů, kterou v polovině března kontrolovali inspektoři České inspekce životního prostředí a policie, porušila zákon. Při bezpečnostní akci prošli na dvě stovky sběren po celé zemi, aby zjistili, jak funguje výkup kovů. Nejčastěji byly porušovány evidenční povinnosti.

Nejčastěji byly porušovány evidenční povinnosti. Informovala ve čtvrtek mluvčí inspekce Radka Burketová. Už od 1. března přitom začala platit vyhláška ministerstva životního prostředí, která zpřísnila výkup a nařídila bezhotovostní způsob platby. Inspektoři kontrolovali, jak je dodržována.

Inspekce podle svého ředitele Erika Geusse uložila 93 pokut za 3,47 milionu korun. Více než polovina už nabyla právní moci.

Problematické sběrny nejčastěji neposkytly úplné údaje o lidech, od kterých odpady vykoupily. Podle vedoucího oddělení odpadového hospodářství České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Lukáše Kůse jim chyběly i údaje o vykoupených odpadech, aby se dodatečně identifikovaly. Ve 45 případech inspektoři zjistili, že sběrny byly provozovány v rozporu se schváleným provozním řádem.

Zakázaný odpad

Nejvyšší pravomocná pokuta činí 85 000 korun. Dostala ji společnost Kelib Financial Group, provozující sběrny v Plzni, za výkup zakázaných odpadů od fyzických osob. Podle Kůse šlo třeba o kryt uzávěru plynu, kanálovou mříž nebo části potrubního vedení.

V rámci akce zajistili inspektoři ve 12 případech například i umělecká díla, bohoslužebné předměty nebo průmyslová strojní zařízení. Inspekce svá zjištění předá krajským úřadům, které mohou zrušit sběrně licenci.

Přísnější legislativa

Akce týmu nazývaného Malá kobra podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) potvrdila, že výkup kovů je potřeba regulovat. Legislativa se má podle něj zpřísnit.

Od 1. října proto zákon stanoví, aby bezhotovostní platba za výkup kovových předmětů byla možná pouze prostřednictvím poštovní poukázky nebo převodem finančních prostředků z účtu na účet.

Podle ministra se připravují v rámci nového odpadového zákona i další opatření, která by měla trestnou činnost omezit - například povinnost instalace kamerových systémů v provozovnách, omezení provozní doby nebo zpřísnit vydání souhlasu k provozu. „Zároveň jsem pro příští rok vyjednal navýšení rozpočtu ČIŽP, abychom ji personálně posílili a mimo jiné umožnili častější kontroly ve výkupnách kovů,“ dodal Brabec.

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottově honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Ruský politolog: Zeman je v Moskvě za zrádce, chystá se protičeská kampaň

Ruský vládní speciál Iljušin odlétá z Prahy a míří s ruskými diplomaty do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Diplomatické vztahy mezi Ruskem a Českem budou kvůli kauze Vrbětice na bodu mrazu nejméně tři roky, míní ruský...

První rok miliardáře? Bitva o klub, kauzy, Jágr, kritika. Masakr, říká Dědek

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odmalička fandí klubu, který poslední roky nosil na dresu hrdě se vzpínajícího koně ve znaku. Když vysněný tým coby už...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!