Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Polovina sběren kovů porušuje zákon. Největším problémem je evidence

Sběrna. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sběrna. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Každá druhá sběrna kovů, kterou v polovině března kontrolovali inspektoři České inspekce životního prostředí a policie, porušila zákon. Při bezpečnostní akci prošli na dvě stovky sběren po celé zemi, aby zjistili, jak funguje výkup kovů. Nejčastěji byly porušovány evidenční povinnosti.

Nejčastěji byly porušovány evidenční povinnosti. Informovala ve čtvrtek mluvčí inspekce Radka Burketová. Už od 1. března přitom začala platit vyhláška ministerstva životního prostředí, která zpřísnila výkup a nařídila bezhotovostní způsob platby. Inspektoři kontrolovali, jak je dodržována.

Inspekce podle svého ředitele Erika Geusse uložila 93 pokut za 3,47 milionu korun. Více než polovina už nabyla právní moci.

Problematické sběrny nejčastěji neposkytly úplné údaje o lidech, od kterých odpady vykoupily. Podle vedoucího oddělení odpadového hospodářství České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Lukáše Kůse jim chyběly i údaje o vykoupených odpadech, aby se dodatečně identifikovaly. Ve 45 případech inspektoři zjistili, že sběrny byly provozovány v rozporu se schváleným provozním řádem.

Zakázaný odpad

Nejvyšší pravomocná pokuta činí 85 000 korun. Dostala ji společnost Kelib Financial Group, provozující sběrny v Plzni, za výkup zakázaných odpadů od fyzických osob. Podle Kůse šlo třeba o kryt uzávěru plynu, kanálovou mříž nebo části potrubního vedení.

V rámci akce zajistili inspektoři ve 12 případech například i umělecká díla, bohoslužebné předměty nebo průmyslová strojní zařízení. Inspekce svá zjištění předá krajským úřadům, které mohou zrušit sběrně licenci.

Přísnější legislativa

Akce týmu nazývaného Malá kobra podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) potvrdila, že výkup kovů je potřeba regulovat. Legislativa se má podle něj zpřísnit.

Od 1. října proto zákon stanoví, aby bezhotovostní platba za výkup kovových předmětů byla možná pouze prostřednictvím poštovní poukázky nebo převodem finančních prostředků z účtu na účet.

Podle ministra se připravují v rámci nového odpadového zákona i další opatření, která by měla trestnou činnost omezit - například povinnost instalace kamerových systémů v provozovnách, omezení provozní doby nebo zpřísnit vydání souhlasu k provozu. „Zároveň jsem pro příští rok vyjednal navýšení rozpočtu ČIŽP, abychom ji personálně posílili a mimo jiné umožnili častější kontroly ve výkupnách kovů,“ dodal Brabec.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....