Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Polské pijany drtí krize a vyšší daně, prodej alkoholu klesl o třetinu

V Polsku se vyrábí více než 900 různých druhů vodky a Poláci sami spotřebují 20 lahví ročně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Polsku se vyrábí více než 900 různých druhů vodky a Poláci sami spotřebují 20 lahví ročně. |

VARŠAVA Prodej alkoholu v Polsku v prvním čtvrtletí meziročně klesl téměř o třetinu. Propad souvisí hlavně se zvýšením spotřební daně u lihovin a hospodářskou krizí. Poláci spotřebují na osobu 20 lahví vodky ročně. Více vypijí pouze Američané a Rusové. Polské bary navíc v posledních letech plní stále více ženy, pravidelně jich pije už 80%.

Potvrdily se obavy lihovarníků, kteří říkali, že polskou vodku čeká těžký rok. "Tak velký pokles spotřeby ale výrobce zaskočil, netušili, že problémy s prodejem alkoholu budou až tak vážné," řekl dnes novinářům předseda sdružení polských lihovarníků Leszek Wiwala.

Za první tři měsíce se prodalo 21,1 milionu litru alkoholu, z toho 75 procent připadalo na čistou vodku. Spotřeba tak byla meziročně o téměř třetinu nižší.

"Prodej ovlivnilo hlavně zvýšení spotřební daně u lihovin," vysvětlil Wiwala, který připravil strategii, která měla podpořit prodej polské vodky v zahraničí. "Strategii jsme kvůli hospodářské krizi zatím odložili do šuplíku," doplnil.

Vláda zvýšila daň na alkoholické nápoje od 1.ledna 2009 o devět procent. Odrazilo se to v růstu cen alkoholu o několik procent. Navíc se měnily také kolky. Výrobci ale doufají, že pokles spotřeby bude jen dočasný. "Zákazníci si časem zvyknou na nové ceny a situace se stabilizuje," řekl deníku Rzeczpospolita Maciej Meyer, mluvčí skupiny Belvedere, která vlastní výrobce vodky Sobieski.

Statistiku zachraňují ženy
Producenti nyní sází na rostoucí popularitu ochucených alkoholických nápojů a koktejlů. Obzvláště mezi mládeží a ženami obliba různých míchaných drinků rychle roste. Drink-bary jsou již ve všech větších polských městech. Podle státní agentury pro řešení problémů s alkoholem už alkohol pije okolo 80 procent žen.

V Polsku se vyrábí více než 900 různých druhů vodky a Poláci sami spotřebují 20 lahví vodky ročně na každého muže, ženu, dítě i nemluvně. Více vypijí pouze Američané a Rusové.

Také spotřeba piva v Polsku v prvním čtvrtletí klesla; meziročně to bylo o deset procent. Pivovarníci věří, že v klíčové letní sezoně už dopady hospodářské krize nebudou tak citelné a Poláci začnou pivo znovu více popíjet.

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!