Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Polsko chce koupit cvičné letouny, uspějí konečně nepotřebné L-159?

Bitevníky L 159  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bitevníky L 159 | foto: Lidové noviny

PRAHA/VARŠAVA Českému cvičnému letounu L-159 svitla po letech naděje na odbyt v zahraničí. Podle informací Lidových novin se jeho výrobce Aero Vodochody zajímá o tendr polského ministerstva obrany na nákup šestnácti cvičných proudových letounů.

Informaci potvrdil Jiří Pudil, který má na českém velvyslanectví ve Varšavě na starosti vojenské otázky. "Aero se o zakázku zajímá, z vlastní iniciativy vyslalo do Polska předvoj, aby zjistil možnosti," řekl Pudil.

Otázkou zůstává, jaké stroje by firma polské armádě nabídla. Zda by šlo o některé z nepotřebných letounů L-159 českého vojska, které nyní Aero Vodochody udržuje ve svých hangárech "ve spánku".

Česká strana se je snažila udat v řadě zemí, nikdy však nedošlo k prodeji. Armáda tak musí za údržbu zbytečných letadel platit několik milionů ročně.

Více o možném prodeji cvičných letounů se dočtete v úterním vydání deníku

Polské ministerstvo obrany chce koupit 16 cvičných bojových letounů. Zakázka má podle různých zdrojů hodnotu kolem miliardy až 1,45 miliardy zlotých (6,3 miliardy až 9,1 miliardy korun).

Polsko nemá zájem jen o samotná letadla, ale také například o systém výcviku pilotů a školení pozemního personálu. První dvě
letadla chce Polsko získat koncem roku 2013, poslední o dva roky později. "Ta letadla mají znamenat určitý přelom, co se týká možností výcviku polských letců, mají umožnit to, aby se naši piloti nadzvukových letadel cvičili tady (v Polsku), a ne v zahraničí," řekl k tendru polský ministr obrany Bogdan Klich.

Polské vzdušné síly se už několik let snaží najít nástupce letounů Iskra. Firmy, které se chtějí tendru účastnit, mají necelý měsíc na předložení předběžných nabídek. Podle listu Dziennik-Gazeta Prawna šanci zakázku získat má italská společnost Alenia Aermacchi, britský BAE Systems a Korean Aerospace Industries.

Polský stát požaduje, aby dodavatel cvičných bojových letounů vytvořil offsetové programy v hodnotě podobné ceně zakázky. Polská armáda loni na nákup nové výzbroje vydala 4,4 miliardy zlotých, letos to má být 5,6 miliardy zlotých.

Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!