5. dubna 2012 19:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Polsko stáhlo z trhu potraviny s technickou solí, v čem byla je tajné

jedlá sůl (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy jedlá sůl (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRNO Polsko stáhlo potraviny, které obsahují technickou sůl, z trhu. Uvedla to česká Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI).

Ostatním zemím EU však nedaly o těchto výrobcích informace a ostatní spotřebitelé jsou tak oproti obyvatelům Polska znevýhodnění. Podle inspekce toto jednání poškozuje evropské spotřebitele, řekl ve čtvrtek mluvčí SPZI Pavel Kopřiva. Ministerstvo zemědělství chce prostřednictvím orgánů EU přimět Polsko k zodpovědnějšímu přístupu.

Staženo bylo 793 tun soli a potravin, vrátila se desetina
"Z vyjádření polské strany vyplývá, že při vyšetřování případu bylo staženo 793 tun soli a potravin z polského trhu," uvedl Kopřiva. Zpět na trh se vrátila asi desetina výrobků. Z polské zprávy podle Kopřivy nevyplývá, kde zbylých 90 procent potravin skončilo.

AFÉRA S TECHNICKOU SOLÍ

Firmy zapletené v Polsku do takzvané solné aféry prodávaly technickou sůl označenou jako jedlou velkovýrobcům uzenin, zpracovatelům ryb, mlékárnám a pekárnám. Z těchto výroben se mohla dostat do obchodů v celé zemi a možná i do zahraničí. Hygienici z Poznaně začátkem března uvedli, že technická sůl, která se v Polsku používá, není nebezpečná pro lidské zdraví.

Polsko tak na svém území postupovalo v souladu s platným právním řádem EU, ostatním zemím však jeho uplatňování neumožnilo. "Hrubým způsobem tak porušilo základní principy evropského práva," řekl Kopřiva. Ve zprávě totiž nejsou uvedené konkrétní výrobky, značky ani druhy potravin. "Pro dozorové orgány je tak prakticky nemožné zajistit stažení podezřelých potravin v jiných členských státech EU," dodal mluvčí.

Česká strana usiluje o získání informací o výrobcích s technickou solí od začátku března. Na nedostatky v informování o celé kauze z polské strany poukazovala SZPI už dříve. Česko nemohlo ani zakázat dovoz polských výrobků na tuzemský trh, SZPI pouze nechala zkontrolovat vzorky polských výrobků. Všechny byly podle testů v pořádku.

Donutit Polsko k předání informací by měl Brusel

ČTĚTE TAKÉ

"Záležitost aktivně řešíme a budeme opětovně vyvíjet tlak na Brusel, který má využít veškerých prostředků k tomu, aby Polsko k předávání informací přistupovalo zodpovědně," řekl ve čtvrtek náměstek ministra zemědělství Martin Hlaváček.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!