15. června 2010 11:09 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Polsku bude už v říjnu chybět plyn, země je vydána na pospas Rusku

Plynovod | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynovod | foto: Shutterstock

VARŠAVA Nedostatek plynu může hrozit Polsku už letos v říjnu, pokud v nejbližších měsících nepodepíše s Ruskem smlouvu o navýšení dodávek této suroviny. V rozhovoru pro dnešní vydání listu Rzezcpospolita to řekl ředitel oddělení pro ropu a zemní plyn ministerstva hospodářství Maciej Kaliski.

"Ukazuje se, že do podzimu využijeme tolik ruského plynu, kolik ho máme nasmlouvaného ve staré smlouvě a v zimě už budeme v deficitu," uvedl Kaliski.

Varšava a Moskva se už dohodly na tom, že Rusko bude Polsku do roku 2037 dodávat okolo 10,2 miliardy metrů krychlových zemního plynu ročně. Polsko spotřebuje za rok kolem 14 miliard metrů krychlových této suroviny, z toho zhruba dvě třetiny pocházejí z Ruska. Smlouva nyní zkoumá Evropská komise, proto ještě nemohla být podepsána.

Kalicki v rozhovoru pro deník Rzezcpospolita varuje, že nedostatek plynu by polské hospodářství mohl poškodit více než nedávné záplavy. Při nich v Polsku za poslední měsíc vznikly škody za nejméně deset miliard zlotých (62,8 miliardy korun).

ČTK, Lidovky.cz