Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Poláci si stěžují: Nejvíce naše potraviny diskriminují v Česku

Zelí z Polska. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zelí z Polska. Ilustrační foto. | foto: www.potravinynapranyri.cz

VARŠAVA Polští výrobci potravin si stěžují v Bruselu na bariéry na unijním trhu, na které prý naráží skoro třetina jejich zboží. „Nejvíce diskriminující praktiky uplatňuje Česko,“ napsal polský list Rzeczpospolita.

Polští výrobci potravin si stěžují v Bruselu na bariéry na unijním trhu, na které prý naráží skoro třetina jejich zboží. „Nejvíce diskriminující praktiky uplatňuje Česko,“ napsal polský list Rzeczpospolita.

Podobné výhrady zazněly i loni, česká strana je ale odmítla a Varšava se nakonec rozhodla se na Evropskou komisi neobrátit. Největší rozruch v médiích vyvolalo ruské embargo na dovoz potravin. 

Avšak to postihlo polský vývoz v hodnotě 1,2 miliardy eur (asi 33 miliard korun), zatímco Polsko jen do Česka vyváží ročně výrobky za 1,6 miliardy eur (téměř 44 miliard korun), upozornila Rzeczpospolita. 

Celkově do EU směřují čtyři pětiny polského vývozu, z čehož vyplývá i význam volného pohybu zboží na unijním trhu pro polské rolníky a zpracovatele.

„Ti si ale stále více stěžují, že teoretický zákaz budování překážek je v některých zemích obcházen. Nejpříznačnější případy se týkají Česka, což potvrdila zpráva poradenské firmy PricewaterhouseCoopers, vypracovaná na zakázku odvětví a na základě dotazníků zaslaných vývozcům,“ napsal deník.

Poláci: Problémem jsou kontroly

„Vývozci si stěžují především na úřední kontrolu potravin,“ uvedl v Bruselu generální ředitel Polské federace výrobců potravin Andrzej Gantner.

Poláci podle listu argumentují, že systém, který má sloužit k objektivnímu odhalování případů ohrožujících spotřebitele, je v Česku zaměřen na polské potraviny, stejně jako mediální kampaň, která prý má polské potraviny zdiskreditovat. „S médii válčit nebudeme. Ale o kontroly by se měla zajímat Evropská komise,“ řekl Gantner.

Poská sdružení výrobců potravin předala své argumenty poslancům Evropského parlamentu, uvedla Rzeczpospolita. Andrzej Grzyb z Polské lidové strany tvrdil, že má podporu největší poslanecké skupiny v EP, evropských lidovců, k sepsání rezoluce, která by mohla přesvědčit EK, aby se o problém zajímala. Podle vývozců nezájem komise vede k tomu, že se negativní praktiky šíří.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....