27. srpna 2009 12:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Polský Microsoft nahradil černocha bělochem. Na ruku ale grafik zapomněl

Černocha na reklamě polského Microsoftu nahradil běloch. Na ruku však grafik napomněl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Černocha na reklamě polského Microsoftu nahradil běloch. Na ruku však grafik napomněl. | foto: Reprofoto

Softwarový gigant Microsoft na svých polských internetových stránkách nahradil na jedné fotografii tvář černocha za bělošskou. Mluvčí společnosti Agnieszka Dziedzicová se dnes za fotomontáž omluvila, zároveň také odmítla nařčení z rasismu.

Na americké mutaci webu je použit nepozměněný obrázek.
Na fotografii sedí u konferenčního stolu spolu s bělošskou ženou dva muži, v originální verzi Asiat a černoch. Podle Dziedzicové došlo na polském webu k "nedorozumění".

Společnost není rasisticky zaměřená, v polském Microsoftu pracují lidé odlišných barev pleti, prohlásila Dziedzicová. Zatím není jasné, jak se koláž na internet dostala. Nikdo ze čtyřčlenného týmu zodpovědný za úpravu fotografie již prý pro polskou odbočku nepracuje.

Upravená verze reklamy Microsoftu

Polský rozhlas zveřejnil spekulace, podle kterých se Microsoft k tomuto kroku odhodlal kvůli etnicky homogenní populaci země.
O fotomontáž se pečlivě zajímala také internetová komunita. Její členové upozornili na několik dalších "chyb". Černochovy ruce zůstaly na pozměněné fotografii nedotčeny a monitor, který má žena k dispozici, není zapojen.

Microsoft měl rovněž vymazat logo konkurenční společnosti Apple z
černochova laptopu. Jde prý o model PowerBook G4.

ČTK