15. února 2012 20:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Polské zavináče prodává Penny jako 'českou kvalitu'

Polský zavináč Fishi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polský zavináč Fishi | foto: Reprofoto

BRNO/PRAHA Inspekce při kontrolách zjistila, že společnost Penny Market stále prodává pod označením "česká kvalita" výrobky zahraničního původu. Za české tak vydávaly například kuřecí prsní řízky a Fishi zavináče z Polska.

Na problém přitom kontroloři upozornili už koncem minulého týdne a nařídili výrobky přeznačit, informoval mluvčí Státní zemědělská a potravinářská inspekce Michal Spáčil. Vedoucí marketingu a komunikace firmy David Kolář sdělil, že Penny Market podal proti rozhodnutí inspekce námitky.

ČTĚTE TAKÉ:

"Při namátkových kontrolách provozoven se ukázalo, že centrála neinformovala kontrolované provozovny o uloženém opatření, a klamavě označené výrobky tak byly stále nabízeny spotřebitelům," uvedl Spáčil. "Do vyřešení vzniklé situace nebudeme v zájmu zachování objektivnosti věc dále komentovat," uvedl Kolář.

Penny prodává dál

Klamavě označené výrobky našla inspekce minulý týden v prodejně v Českých Budějovicích a následně uložila prodejci kontrolu a případné přeznačení zboží ve všech svých provozovnách. Špatné označení se podle Spáčila týkalo mražených kuřecích prsních řízků a Fishi zavináčů z Polska a sýru Maratonec s vlákninou ze Slovenska.

Polské a slovenské výrobky se pod značkou "česká kvalita" v Penny Marketu však prodávají dál. Inspekce proto uložila společnosti Penny Market nové opatření, jímž prodloužila lhůtu pro přeznačení o jeden den. "Nesplnění uložené povinnosti provozovatelem potravinářského podniku je vážným porušením právních norem a bude zohledněno v následném správním řízení," uzavřel Spáčil.

Podle Koláře používá Penny Market označení "česká kvalita" u tuzemských výrobků, pokud receptura, chuť a tradice je čistě tuzemská a u produktů s domácím původem všech nebo většiny surovin, které byly zpracovány, vyráběny, kontrolovány a baleny v Česku.

Lidovky.cz, ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz