12. května 2009 14:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Polští havíři zazdili vchod do vedení firmy

Horníci - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Horníci - ilustrační foto | foto: Genserek Eduard ČTK

VARŠAVA Havíři na jihu Polska dnes zazdili vchod do sídla uhelné společnosti Jastrzembska Spólka Wenglowa (JSW) při protestu proti vedení firmy. Na zeď pověsili polské vlajky a list se svým požadavky. Manifestaci asi 2000 odborářů provázel pískot, bouchání petard a výkřiky: "Krysy do Varšavy!"

 Horníci z odborového svazu Srpen 80 tvrdí, že ředitel firmy Jaroslaw Zagórowski je neschopný a porušuje práva zaměstnanců a odborářů. Zagórowski novinářům řekl, že všechny jeho kroky mají vést k ochraně pracovních míst.

Za protesty podle něj stojí odboráři, kteří se bojí o svá dobře placená místa. Odboráři žádají, aby vedení JSW neměnilo organizační strukturu ve firmě, která spočívá v tom, že zaměstnavatelem horníků se stane bezprostředně společnost, zatímco doposud to byly jednotlivé doly. O jednu třetinu by se tak snížil počet placených odborářských postů.

Členové odborového svazu zdůrazňují, že nejde o privilegia odborářů, ale o pracovní místa a výdělky. Horníci prý nyní vydělávají o několik set zlotých méně, protože se omezila lépe placená práce o víkendech. Do konce června navíc bude zastavena těžba v každý pátek, což se odrazí na platech havířů.

Pomohla by privatizace
Ze situace polského hornictví odboráři viní vládu, která podle nich znevažuje dialog ve společnosti a dovoluje likvidaci dalších druhů průmyslu. Jako příklad prý slouží loděnice v Gdyni a Štětíně, které nyní stát rozprodává. "Dnes vy, zítra my," křičeli horníci před sídlem firmy, odkud byli pracovníci evakuováni těsně před protestem. Odboráři také pohrozili generální stávkou.

Stávky a protesty horníků nejsou v Polsku žádnou novinkou. Naposledy se výstražná dvouhodinová stávka konala před třemi měsíci. Havíři se přerušením práce domáhali výrazného zvýšení mezd.

Problémem polského hornictví je podle odborníků to, že je stále ještě ve státních rukou. To by se mělo změnit, liberální kabinet plánuje v horizontu tří let privatizaci velkých těžebních společností.

ČTK