9. února 2014 16:02, aktualizováno 10. 2 16:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vede s námi bezohlednou válku, bojí se polští výrobci Babiše ve vládě

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda hnutí ANO Andrej Babiš |

VARŠAVA Polští výrobci potravin se po nástupu Andreje Babiše do funkce místopředsedy české vlády bojí nejhoršího. Čekají, že majitel mocné zemědělsko-průmyslové skupiny Agrofert je bude s pomocí koaličních partnerů chtít všemi prostředky vytlačit z českého trhu.

Zprávu o obavách polských výrobců přinesl web polského týdeníku Wprost. Ředitel Polského svazu výrobců potravin Andrzej Gantner považuje Andereje Babiše za člověka, který je schopen všeho. "Pro polské potravinářské výrobce je to (Babišův nástup do funkce místopředsedy) neblahá zpráva. Máme velké obavy, protože tento český podnikatel vede už dva roky bezohlednou válku s polskými potravinami,” řekl o Babišově vstupu do vlády Gantner.

ČTETĚ TAKÉ:

V očích polských podnikatelů je nejbohatší Slovák a druhý nejbohatší Čech "arcilobbistou", uvádí Wprost. Ovládá až třetinu domácího trhu potravin a podle Poláků bude chtít svůj podíl zvětšit všemi dostupnými prostředky, především na úkor polského dovozu.

„Asi 16 procent potravin prodávaných na českém trhu pochází z Polska a my jsme tento trh dobývali kousek po kousku. Češi do výroby potravin neinvestovali, nemodernizovali produkci a místo toho ochotně přijímali výrobky z dovozu. Díky tomu jsou dnes polské potraviny levnější a lepší než české,” řekl týdeníku Andrzej Faliński, ředitel Polské organizace obchodu a služeb.

Česko zablokuje konkurenci, bojí se polští výrobci

Podle Falińského se Babišovi nevyplatí riskovat investice do obnovy vlastních podniků. "Je to člověk, který umí počítat. Pokud mu vychází, že levnější bude zablokovat konkurenci z dovozu než podniknout rizikové investice, rozhodne se pro antikonkurenční kampaň v médiích," řekl Faliński.

Babišova reakce

"Je to nesmysl a zlomyslnost, nemám na to žádný vliv, o nákupu potravinářského zboží rozhoduje maloobchod," komentuje prohlášení Andrej Babiš.

"Největší znepokojení nebudí to, že se Babiš stal českým vicepremiérem, ale samotná koaliční smlouva mezi českými stranami. Píše se v ní, že na českém trhu je nutné vytvořit prostor pro domácí výrobky," upozornil Gantner.

To podle polských podnikatelů znamená, že česká vláda pod Babišovým vedením může zvýšit tlak na polské výrobce a vývozce natolik, že sami začnou z Česka odcházet. Může například českým supermarketům nařídit. aby 30 procent zboží pocházelo z domácí produkce, uvádí Faliński. Podle Gantnera může většího prostoru pro české výrobky dosáhnout i dalším zpřísněním kontroly dovozu.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz