9. května 2019 16:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Polští zaměstnanci Amazonu požadují dvojnásobné mzdy. Firma dostala týdenní ultimátum

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Amazon

Varšava Polští zaměstnanci Amazonu by chtěli, aby se jejich mzdy zdvojnásobily. „Vyděláváme třikrát méně než pracovníci v Německu a pracujeme déle,“ řekla ve čtvrtek agentuře Reuters Maria Malinowska z tamního odborového svazu. Podle Malinowské Amazon nemůže zneužívat nižší mzdové hladiny v Polsku.

Odbory varují, že pokud firma jejich požadavky do týdne nesplní, začnou podnikat kroky, které by mohly vyústit až ve stávku.

Ve svých písemných požadavcích uvádějí, že by rádi dostávali čistou hodinovou mzdu ve výši nejméně 25 zlotých (150 Kč). Chtěli by také volnější pracovní tempo, změny ve způsobu hodnocení práce a zrušit smlouvy na dobu určitou.

Čisté hodinové mzdě 25 zlotých odpovídá hrubá mzda 34 zlotých. V současnosti pobírá většina zaměstnanců podle agentury Reuters 17,5 až 18,5 zlotých hrubého za hodinu.

Americký internetový prodejce čelí stížnostem svých zaměstnanců opakovaně. Letos již za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky stávkovali ve Španělsku a Německu.

V České republice začíná hrubá hodinová mzda v Amazonu podle internetových stránek firmy na 150 Kč. Společnost v roce 2013 otevřela v Dobrovízi centrum vráceného zboží. Jeho činnost skončila loni v květnu a drtivá většina zaměstnanců, kterých bylo několik desítek, přešla do nedalekého distribučního centra firmy, jež zahájilo provoz v roce 2015.

Amazon v letošním prvním čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně o 125 procent na rekordních 3,56 miliardy dolarů (zhruba 82 miliard Kč). Tržby stouply o 17 procent na 59,7 miliardy dolarů.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz