14. prosince 2009 9:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pomoc pro Dubaj, deset miliard dolarů pošle sousední emirát

Emirát Dubaj v posledních letech rozhazoval peníze za megalomanské projekty. Teď mu hrozí bankrot | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Emirát Dubaj v posledních letech rozhazoval peníze za megalomanské projekty. Teď mu hrozí bankrot | foto: Reuters

DUBAJ Emirát Abú Zabí poskytl finanční pomoc deset miliard USD (175,8 miliardy Kč) sousednímu emirátu Dubaj. Peníze Dubaj využije na pomoc problémovému konglomerátu Dubai World.

Dubaj dodala, že 4,1 miliardy USD uvolní okamžitě na splacení dluhopisů sukuk konglomerátu s dnešním (pondělním) datem

"Musíte se domluvit na odkladu splátek"

Emirát Dubaj je připraven finančně podpořit klíčový průmyslový konglomerát Dubai World, ovšem pouze za předpokladu, že si Dubai World s věřiteli vyjedná odklad splátek dluhů. Uvedli to zástupci koncernu. Dubai World a jeho developerská součást Nakheel tvoří páteř dubajské ekonomiky.

"Dubai World se bude dál snažit vyjednat si u svých finančních věřitelů řádný odklad splátek úvěru," píše se ve sdělení koncernu, z něhož cituje agentura Reuters. Kontrolu nad firmou má vláda emirátu Dubaj. "Pokud bude odklad splátek úspěšně vyjednán, Dubai World má slíbeno, že vláda emirátu Dubaj prostřednictvím fondu DFSF (Dubai Financial Support Fund) poskytne finanční podporu na krytí provozního kapitálu a úrokových výdajů. Cílem je zajistit, aby pokračovaly klíčové projekty," píše se dále ve sdělení.

splatnosti. Zbývající peníze mají zajistit potřeby Dubai Worlds až do konce dubna 2010.

Dubai World koncem listopadu otřásl finančními trhy oznámením, že požádá o odložení splátek dluhů. Dubai World a jeho developerská součást Nakheel mají zásadní vliv na ekonomiku celého emirátu a stojí za jeho masivním rozvojem v minulých letech. Konglomerát má celkové závazky za téměř 60 miliard dolarů.

Nečekaný zachránce
Firma začala jednat o vyřešení této problémové situace, poskytnutí pomoci od sousedního emirátu však bylo jednou z nejméně očekávaných možností záchrany firmy. Abú Zabí je největším členem Spojených arabských emirátů a velkým vývozcem ropy.

Dubaj také oznámila, že schválí bankrotový zákon, který chce využít v případě, že by se Dubai World a věřitelé nedohodli v budoucnosti na případné restrukturalizaci dluhu. Zákon má vycházet z mezinárodních standardů transparentnosti a ochrany věřitelů.

Japonský jen v reakci na zprávu prudce oslabil vůči většině předních světových měn. Akciové trhy po celé Asii reagovaly na zprávu růstem, napsaly agentury AP a Reuters.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.