19. února 2013 15:17, aktualizováno  15:39 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pomůže Kalousek? Praha řeší, jak zaplatit miliardové dluhy 'Pakulu'

Pražský kongresový palác. Velké neznamená monumentální. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský kongresový palác. Velké neznamená monumentální. | foto: ProfimediaLidové noviny

PRAHA Zhruba dvoumiliardový dluh pražského kongresového centra by mohlo vyřešit ministerstvo financí tím, že o dlužnou částku navýší základní kapitál společnosti. Ve firmě, kterou nyní zcela ovládá Praha, by pak ministerstvo získalo podíl 70 procent. Vyplývá to z návrhu, který schválili pražští radní.

Zadlužení Kongresového centra Praha vzniklo kvůli opravě budovy před zasedáním Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v roce 2000. Asi polovinu ze čtyřmiliardové půjčky firma sama splatila. Ministerstvo financí má na majetku centra zástavu. Firma musí dluh splatit v dubnu 2014.

"Ministerstvo financí se situací ohledně Kongresového centra Praha vážně zabývá a spolupracuje s Hlavním městem Prahou na nalezení co nejpřijatelnějšího řešení. Předpokládáme, že by konečný výsledek měla schvalovat vláda," sdělil mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Vyhlídka ztrát

Kongresové centrum

Kongresové centrum

Podle předběžných výsledků hospodaření dosáhlo Kongresové centrum Praha loni zisku asi 1,2 milionu korun, když v roce 2011 hospodařilo s účetní ztrátou 97,3 milionu korun.

O rok dříve byla ztráta 12,5 milionu korun. Podle schváleného materiálu letos opět očekává ztrátu v řádech desítek milionů korun.

Podle radního Václava Novotného (TOP 09) je problémem kongresového centra také to, že se do vybavení budovy v minulých letech neinvestovalo a centrum přestává být konkurenceschopné.

Radní tvrdí, že investice do budovy, které by se mohly pohybovat kolem 750 milionů korun, by si za své vzala Praha. Investicemi by pak město opět navýšilo svůj podíl.

Praha původně uvažovala, že by dluh zaplatila z prodeje zbytného majetku kongresového centra. Prodej ale mimo jiné kvůli nízkým cenám nemovitostí nedoporučila analýza, kterou si město nechalo zpracovat.

"Kongresové centrum je pro oblast kongresového turismu zásadní. Jde nám o to udržet tuto jedinečnou infrastrukturu. Problém existuje 12 let, předchozí politické reprezentace na úrovni státu i města ho ignorovali," uvedl Novotný.

Lidovky.cz, ČTK