14. září 2011 10:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pomůžeme, ale skončete s dluhy. Čína školí Západ

Wen Ťia-pao  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Wen Ťia-pao | foto: ČTK

TA-LIEN Čína je připravena přispět k rovnovážnému světovému hospodářskému růstu, západní státy však zároveň musejí zastavit nárůst dluhů svých ekonomik. Prohlásil to dnes čínský premiér Wen Ťia-pao ve svém úvodním projevu při příležitosti zahájení letního davoského Světového ekonomického fóra, které se koná v čínském přístavním městě Ta-lien.

Wen zároveň vyjádřil důvěru ve schopnost USA a EU si poradit se současnými hospodářskými problémy a nabídl čínskou pomoc.

Čína je připravena zvýšit podíl svých investic jak ve Spojených státech, tak i v Evropě. Naopak Čína podle Wena očekává EU uzná čínskou ekonomiku jako plnohodnotnou tržní ekonomiku.

ČTĚTE TAKÉ:


Peking podle něj doufá v průlom v evropském postoji k Číně na summitu EU a Číny, který se bude konat 25. října v Tchien-ťinu. Uznání Číny jako tržního hospodářství by znamenalo pro ekonomiku ochranu před antidumpingovými žalobami, připomíná agentura DPA.

Ameriko, otevřete se nám

Od Spojených států Wen Ťia-pao žádal větší otevření amerického trhu čínským investicím. Potom by totiž Čína již nemusela tolik investovat do amerických dluhopisů. Čínské investice by podle něj mohly přinést i nová pracovní místa. Aby mohl růst americký vývoz do Číny, musel by Washington zrušit omezení na vývoz high tech výrobků do Číny, prohlásil čínský premiér citovaný DPA.

Wen Ťia-pao zároveň oznámil, že Čína hodlá vést restriktivní měnovou politiku, která udrží nízkou míru inflace. Upozornil však zároveň, že bude udržovat stabilní cenovou hladinu a bude se snažit zabránit velkým výkyvům v ekonomickém růstu. Roční míra inflace v srpnu klesla na 6,2 procenta oproti červencovému tříletému maximu 6,5 procenta, připomněl Reuters.

Mezitím hodlá Peking pokračovat se strukturálními reformami a podpořit domácí spotřebu, která zajistí dlouhodobý hospodářský růst.

Recese se Číny netýká

Globální hospodářská krize podle Wena nijak neohrozila stabilní čínskou ekonomiku. "V současné době se globální ekonomika pomalu zotavuje, ale nestabilita a nejistota stále roste," uvedl přitom. "Míra nezaměstnanosti největších ekonomik je stále vysoká, rozvojové ekonomiky čelí rostoucím inflačním vlivům. To vše ukazuje, že globální ekonomická obnova bude trvat ještě dlouho," dodal.

Takzvané letní davoské fórum, které se koná letos v Ta-lienu v severovýchodní čínské provincii Liao-ning, se za posledních pět let, kdy se v Asii koná, stalo jedním z nejdůležitějších hospodářských setkání v Asii. Organizátoři informovali o rekordní účasti 1700 ekonomů, expertů a politiků z více než 90 zemí.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.