1. října 2019 15:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pondělní silný vítr způsobil škody za několik milionů korun, hlásí pojišťovny

Středočeští hasiči řeší desítky událostí v souvislosti se silným větrem. Ve... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Středočeští hasiči řeší desítky událostí v souvislosti se silným větrem. Ve... | foto: Twitter HZS Středočeského kraje

PRAHA Silný vítr Mortimer, který v pondělí zasáhl část České republiky, způsobil klientům pojišťoven škody za několik milionů korun. Vyplývá to z úterní ankety mezi největšími pojišťovnami. Škody podle nich budou ještě přibývat a týkají se hlavně poškozených střech.

Česká pojišťovna měla v úterý v poledne nahlášeno po pondělním silném větru 150 škod za pět milionů korun. „Klienti své škody začali teprve hlásit, počítáme tedy, že jejich počet bude v následujících dnech průběžně narůstat. Uvidíme, jak se v číslech projeví víkend. Řada lidí opustila chaty a chalupy v neděli odpoledne, kdy vítr ještě nebyl silný,“ řekla ČTK mluvčí pojišťovny Ivana Buriánková.

Středočeští hasiči řeší desítky událostí v souvislosti se silným větrem. Ve...
Středočeští hasiči řeší desítky událostí v souvislosti se silným větrem. Ve...

Počet volajících klientů Allianz se od úterního rána zvýšil o osm procent a lidé tam zatím oznámili první stovku škod v řádu několika milionů korun. Podle mluvčího pojišťovny Václava Bálka to ale nebude stejný počet událostí, jaký pojišťovna vyřizovala po předloňském orkánu Herwart, ve statistice zřejmě nepřekoná ani loňskou vichřici Fabienne. V úterý dopoledne se na Allianz lidé obraceli hlavně kvůli zničenému zahradnímu nábytku, trampolínám a poškozeným střešním krytinám.

Kooperativa v úterý registrovala 117 škod za tři miliony korun, přičemž nejvíce jich nahlásili klienti ze Středočeského kraje. Poškozené jsou hlavně střechy od větru nebo popadaných stromů a poškozené ploty, uvedl mluvčí pojišťovny Milan Káňa. Česká podnikatelská pojišťovna eviduje desítky škod s odhadem do milionu Kč. Největší oznámené škody jsou zatím dvě poškozené střechy s odhadovanou škodou do 150 000 Kč, dodala mluvčí ČPP Renata Čapková.

Rovněž mluvčí Generali Jan Marek předpokládá, že se počet škod bude dále navyšovat, a to zejména s ohledem na škody způsobené na rekreačních nemovitostech, kam se klienti dostanou až o víkendu. Obecně podle něj platí, že nejdříve lidé správně řeší zajištění poškozeného majetku a až poté se obrací na pojišťovnu. Další nahlášení škod tak očekává v následujících dnech.

Letos v březnu pojišťovny vyplatily po vichřici Eberhard stovky milionů Kč. Škody, které způsobila klientům pojišťoven před rokem bouře Fabienne, přesáhly sto milionů korun. O rok dříve řádil orkán Herwart a škody po něm pojišťovny odhadly na 1,45 miliardy Kč. Po orkánu Kyrill z ledna 2007 pojišťovny vyplatily přes 2,2 miliardy Kč.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Ministryně financí Alena Schillerová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

Ministryně financí Alena Schillerová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

Ministryně financí Alena Schillerová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!