19. října 2010 10:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Popelníky se vrátily na stoly. Řecké bary válčí s vládou kvůli kouření

řecké bary hromadně nedodržují zákaz kouření | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy řecké bary hromadně nedodržují zákaz kouření | foto: Reuters

ATHÉNY Majitelé barů a restaurací v Řecku v pondělí demonstrativně vrátili na stoly popelníky na protest proti nekuřáckému zákonu. Otevřeně tak odmítají další vládní pokus o prosazení zákazu kouření v uzavřených prostorách. Na branži navíc těžce dolehla hluboká hospodářská recese v Řecku, které je zemí s největším podílem kuřáků v Evropě.

"Tento zákaz je poslední ranou," řekl agentuře Reuters šéf řeckého sdružení majitelů restaurací Jorgos Kavathas. "Kavárny a restaurace zavírají. Naše sdružení odhaduje, že jich zavře nejméně 20.000," varoval.

V Řecku s přibližně 11 miliony obyvatel je kolem 40 procent kuřáků.

Většina barů a mnoho restaurací zákaz kouření, jenž vstoupil v platnost 1. září, tiše nedodržovalo. V pondělí restauratéři navzdory hrozícím pokutám a odebráním licencí otevřeně vyjádřili odmítání zákazu.

řecké bary hromadně nedodržují zákaz kouření

Prubířský kámen reforem
Pozorovatelé přitom zákaz kouření pokládají za prubířský kámen úsilí vlády o prosazení mnoha dalších reforem, které mají Řecku vrátit ekonomickou stabilitu a dobrou pověst.

"Budeme zákaz nadále uplatňovat, ať se děje cokoli," řekl náměstek ministra zdravotnictví Antonis Dimopulos. Podle něj vláda v prosinci svou strategii znovu posoudí. "To neznamená, že zákaz odvoláme," zdůraznil.

řecké bary hromadně nedodržují zákaz kouření

Zákaz platí od roku 2009, ale nedodržuje se

Současný protikuřácký zákon je už třetí podobnou normou od roku 2002. Zákaz kouření v uzavřených veřejných prostorách v Řecku formálně platí od roku 2009, ale obsahoval řadu výjimek a nebyl dodržován kvůli nedostatečné kontrole a chybějícím sankcím.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!