Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Poprask v karlovarském hotelu Pupp. Akcionáři se přetahují o zisky

Grandhotel Pupp v Karlových Varech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Grandhotel Pupp v Karlových Varech. | foto: Archiv Mafra

KARLOVY VARY Ještě než ve městě propukne hlavní kulturní událost letošního léta, padesátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, strhne se v jeho epicentru nečekaný poprask. Řeč je o luxusním Grandhotelu Pupp, který je i jedním ze zřizovatelů nadace filmového festivalu.

Mezi akcionáři hotelu to už delší dobu vře. A na valnou hromadu, která je naplánovaná na konec června, se dokonce někteří z nich chystají s žalobou. V čem je problém? 

Společnost prý delší dobu zadržuje zisky a nevyplácí dividendy. Mluví se dokonce o neprůhledných transakcích se spřízněnými osobami. A aby toho nebylo málo, po koupi hotelu se podle spekulací poohlíží velké ryby českého byznysu.

„Pokud se nám to nepovede prosadit, máme v plánu s několika dalšími akcionáři ihned po valné hromadě zažalovat trvalé nevyplácení dividend, na což máme jasné právo,“ tvrdí jeden z nich s tím, že si nepřál veřejně publikovat své jméno.

Ze zápisů z předchozích valných hromad lze jednoznačně vycítit vzrůstající napětí. „Společnost má na účtech zadržený zisk z minulých let. Jde o více než sto milionů korun,“ dodává další akcionář. 

„Já o tom moc nevím. Všechno řeší naše advokátní kancelář, my se tady staráme především o chod hotelu,“ říká vedoucí marketingového oddělení hotelu Jitka Markusová. Že ale na pozadí existují spory s minoritními akcionáři, připouští. „Zrovna teď přibude na webových stránkách další protinávrh od akcionářů k valné hromadě,“ dodává.

Karlovy Vary  - grandhotel Pupp

Grandhotel Pupp je perlou mezi karlovarskými hotely. Jeho historie sahá až do roku 1701 a tržní hodnotou dosahuje podle oslovených odborníků nad jednu miliardu korun. Jako jeden z posledních velkých hotelů ve městě také není v rukou ruských majitelů.

Kdo Pupp v tuto chvíli skutečně ovládá, je nicméně nejasné. Oficiálně vystupuje na valných hromadách jako majoritní vlastník s dvoutřetinovým podílem švýcarská banka M.M.Warburg. 

Podle informací LN jsou však konečnými majiteli s velkou pravděpodobností podnikatelé Jan Souček a Radovan Květ, v minulosti spjatí se zkrachovalým sklářsko-porcelánským impériem v podobě holdingů Bohemia Crystalex a Porcela Plus. Ani jeden z nich včera nezvedal telefon a na zaslanou SMS neodpověděl.

Nerozdělený zisk

Souček s Květem v devadesátých letech jako majitelé hotelu vystupovali otevřeně. Až do pádu banky IPB na přelomu milénia. Ta totiž jejich aktivity v hojné míře financovala a oba byznysmeni se oficiálně z karlovarského Puppu stáhli. Od té doby (a ještě více od pádu jejich sklářského byznysu) s médii nekomunikují.

Pokud jsou skutečnými vlastníky, pak je čekají nelehké časy. Například minoritní akcionář Jan Hejkal zaslal v souvislosti s chystanou valnou hromadou protinávrh, v kterém požaduje vyplacení zisku společnosti ve výši 11,9 milionů korun mezi akcionáře.

Argumentů k takovému požadavku se zdá být dost. Hotel disponuje z minulých let nerozděleným ziskem v hodnotě téměř 130 milionů korun. Pro takové případy hovoří ve prospěch minoritních akcionářů například judikát Nejvyššího soudu z roku 2011.To ale není všechno, co akcionářům vadí. Společnost například v minulosti poskytla půjčku společnosti Vitrea v hodnotě desítek milionů korun. Nejde jen o to, že Vitrea je podle své vlastní výroční zprávy akcionářem Puppu (drží více než 2700 akcií), ale navíc je očividně propojená s byznysem Součka a Květa.

Sportovní střet

Akcionář Antonín Minarský zase na minulé valné hromadě z loňského listopadu upozornil na problematický vztah ve vedení firmy. Souvisí s přední osobností českého sportu Miroslavem Černoškem, který se v průběhu kariéry (mimo jiné se zná dobře i s Andrejem Babišem) nevyhnul označení politický lobbista.

Grandhotel Pupp si u jeho společnosti Česká sportovní pronajímá reklamní plochy na významných sportovních akcích jako Fed Cup nebo Davis Cup. To by nebylo nic zvláštního, kdyby Černoškova manželka Petra nenastoupila na začátku loňského roku na pozici člena dozorčí rady Puppu.

„Je to nekorektní a nemělo by to tak být. Je to zastírání zpoplatnění výkonu funkce člena dozorčí rady,“ prohlásil už loni akcionář Minarský s tím, že podle něj jde o střet zájmů. Kolem Grandhotelu Pupp bude zřejmě horko i z jiného důvodu. Už delší dobu se spekuluje, že by otěže jedné z nejcennějších nemovitostí v Karlových Varech mohl převzít někdo jiný. 

Zajímavé je, že nedávno skoupil minoritní podíl miliardář Ivan Zach, který spoluovládá televizi Prima. Jeho skupina GES Group nyní drží tři procenta akcií. Ty jistě Zach nekoupil pro nic za nic. Zvlášť ve světle toho, že se z akcií v posledních letech neproplácejí dividendy.

Na valných hromadách navíc GES Group zastupuje Emil Buřič, Zachův manažer, který byl v minulosti k vidění na místech Zachových akvizic. „V tuto chvíli situaci analyzujeme,“ odpovídá tisková mluvčí GES Group Jana Adamčíková, a to jak na otázku případného navýšení podílu, tak na probíhající akcionářské spory.

Zachův vstup by dával smysl. V posledních letech navyšuje podíl v nemovitostním sektoru. V devadesátých letech navíc několik let seděl v představenstvu společnosti (stejně jako Květ se Součkem byl spojený s IPB). Padají ale i jiná jména. LN se dostaly i ke spekulacím, že by hotel mohl koupit někdo z okruhu Třineckých železáren. V minulosti měl mít zájem dokonce i nejbohatší Čech Petr Kellner, nelíbila se mu však nabídnutá cena.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.