15. července 2009 11:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Poprvé od začátku krize stoupl prodej aut, poptávku brzdí nové členské státy

Prodej automobilů (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prodej automobilů (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Prodej nových osobních automobilů v Evropě se v červnu meziročně zvýšil o 2,4 procenta na 1,462 milionu vozů. Zaznamenal tak první nárůst za 14 měsíců. Oznámilo to dnes sdružení výrobců automobilů ACEA.

Sdružení dodalo, že v celém prvním pololetí prodej v důsledku hospodářské krize klesl o 11 procent na necelých 7,5 milionu vozů. Nadprůměrně se dařilo české automobilce Škoda Auto, jejíž evropský prodej se v červnu zvýšil o 7 procent na 48 tisíc vozů, a v pololetí klesl 'jen' o 3,5 procenta na 250 tisíc vozů.

Za červnovým nárůstem celkového prodeje v Evropě stála podle ACEA vládní opatření na podporu výměny starých automobilů za nové ve více než deseti členských zemích Evropské unie. V západní Evropě se prodej v červnu zvýšil o 4,6 procenta na 1,4 milionu vozů. V nových členských zemích EU se však propadl o více než čtvrtinu na 80 tisíc vozů. V České republice nicméně prodej podle sdružení v červnu stoupl o 18 procent na 16 tisíc vozů a na Slovensku dokonce o 57 procent na 10 tisíc vozů.

Co čeká automobilky, až se vyčerpá šrotovné?

Celosvětovou poptávku po automobilech zasáhla finanční krize, která vedla ke zpomalení ekonomiky, obtížnějšímu přístupu k úvěrům a poklesu spotřebitelské důvěry i výdajů. Výroba automobilů v zemích EU tak v prvním čtvrtletí klesla o 35 procent na 3,4 milionu vozů.

V celém letošním roce by se podle úterní prognózy ACEA mohla produkce osobních automobilů v EU propadnout o čtvrtinu a produkce užitkových vozů dokonce o polovinu. Sdružení rovněž varovalo, že poptávka po osobních automobilech by mohla začátkem příštího roku prudce klesnout, pokud nebudou opatření na podporu jejich prodeje ukončována postupně.

ČTK