16. března 2016 15:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Porsche vyplatí svým lidem odměnu 8911 eur. Za nasazení, vysvětluje vedení

Maria Šarapovová při propagaci značky Porsche | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maria Šarapovová při propagaci značky Porsche | foto: Porsche.com

STUTTGART Německý výrobce luxusních vozů Porsche vyplatí svým zaměstnancům za loňský rok odměnu 8911 eur, což je v přepočtu 241 tisíc korun. Bonus tak stoupne z 8600 eur v předchozím roce, a to navzdory napjaté finanční situaci v mateřské společnosti Volkswagen. Informuje o tom agentura DPA.

Odměna se týká téměř 20 tisíc zaměstnanců ve Stuttgartu a Lipsku. Zahrnuje hotovostní prémii 8211 eur a příspěvek na penzi ve výši 700 eur. Podle šéfa Porsche Olivera Blumeho si zaměstnanci odměnu zaslouží za své vysoké nasazení.

Provozní zisk Porsche loni vzrostl o 25 procent na rekordních 3,4 miliardy eur. Automobilka loni zvýšila odbyt o devatenáct procent na rekordních 225 tisíc vozů.

ČTĚTE TAKÉ:

„Objevili se tací, kteří (v důsledku emisního skandálu Volkswagenu) nahlas uvažovali o tom, zda by odměny neměly být sníženy či zcela zrušeny,“ uvedl šéf závodní rady Porsche Uwe Hück.

Podle jeho názoru však není možné, aby zaměstnanci Porsche „dostali nižší odměny jen proto, že někdo dělal hlouposti“.

Mateřský koncern Volkswagen loni v září přiznal, že do zhruba jedenácti milionů naftových aut po celém světě instaloval software umožňující manipulovat s testy emisí oxidů dusíku. V loňském třetím čtvrtletí se koncern v důsledku skandálu propadl do provozní ztráty 3,5 miliardy eur, výsledky za celý loňský rok firma zatím nezveřejnila.

Porsche 718 Boxster S
Maria Šarapovová při propagaci značky Porsche

Prémie za loňský rok by navzdory skandálu měli dostat rovněž zaměstnanci západoněmeckých továren Volkswagenu. Shodli se na tom podle zprávy zaměstnaneckého časopisu Mitbestimmen ze začátku března generální ředitel koncernu Matthias Müller a šéf závodní rady Bernd Osterloh.

Kromě dobrých pracovních výkonů ocenili, že zaměstnanci i v době skandálu zůstali firmě věrní. Výše prémií zatím nebyla stanovena, odměna za rok 2014 činila 5900 eur na osobu.

ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz